COVID-19LETA9 апр.

JKP ceļ trauksmi, ka Latvija digitālo zaļo sertifikātu varētu ieviest pēdējā visā ES

Latvija varētu būt pēdējā valsts Eiropas Savienībā (ES), kas ieviesīs digitālo zaļo sertifikātu, kas ļaus pārvietoties Eiropā sacīja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) valdes loceklis Krišjānis Feldmans.

Politiķis stāstīja, ka JKP rīcībā ir nonākusi "samērā satraucoša informācija" par digitālo zaļo sertifikātu ieviešanas procesu ES, kurā redzams, ka Latvija to plānojot ieviest pēdējā.

Feldmans atgādināja, ka 17.martā Eiropas Komisija piedāvāja risinājumu, lai pēc iespējas ātrāk mazinātu iespējamos ierobežojumus attiecībā uz ceļošanu ES, tāpēc tika piedāvāts izveidot minētos sertifikātus, kas centralizēti saturētu informāciju par to, vai persona ir vakcinējusies pret Covid-19, tai ir negatīvs tests, vai persona šo slimību ir izslimojusi.

"Mūsu rīcībā nonākusī informācija liecina, ka diemžēl Latvija kavēsies, kamēr vairākās valstīs plānots nodot šo sistēmu produkcijā līdz maija beigām. Latvijas puse ir informējusi EK, ka plāno sistēmu nodot tikai augusta beigās," stāstīja Feldmans.

Kā liecina EK apkopojums par sistēmas ieviešanu visās ES valstīs, visātrāk to plāno ieviest Francija, kam sekošot Nīderlande, Zviedrija, Igaunija un Horvātija. Savukārt Latvija EK sniegusi informāciju, ka sistēmu plāno ieviest kā pēdējā - aiz Luksemburgas, Slovēnijas, Slovākijas un Somijas, kas sistēmu plāno ieviest ievērojami agrāk nekā Latvijā.

"Nav izskaidrojuma tik lielām termiņa atšķirībām. Latvijā sistēmas izstrāde plānota tikai jūlija beigās, bet sistēmas nodošana - augusta beigās. Tas nozīmē, ka laikā, kad citās valstīs sistēma jau būs ieviesta, Latvija nevarēs piedalīties vienotā sistēmā, kas potenciāli draud Latvijas iedzīvotājiem ar ceļošanas apgrūtinājumiem," bažījās politiķis.

Feldmana ieskatā, tas ir satraucoši, jo ir svarīgi, lai Latvija nekādā gadījumā ceļošanas jautājumā neatpaliktu no citām ES valstīm.

JKP aicina premjerministru Krišjāni Kariņu (JV) un Valsts kancelejas vadību skaidrot šādu termiņu atšķirību, kā arī to, kā tiek plānots ieviest vienotu ceļošanas protokolu.

Jau ziņots, ka, lai atvieglotu iedzīvotāju pārvietošanos, ES līderi Eiropadomē 26.martā vienojušies turpināt darbu pie digitālā zaļā sertifikāta izstrādes.

Veselības ministrija kopā ar Nacionālo veselības dienestu sākusi darbu pie zaļā sertifikāta ieviešanas, tomēr vienlaikus ministrija EK nosprausto mērķi - ieviest šo risinājumu līdz vasarai - uzskata par ambiciozu.

Latvijā pašlaik ir viens no zemākajiem vakcinēšanas pret Covid-19 līmeņiem Eiropas Savienībā, ko uzskata par būtisku priekšnoteikumu, lai atgrieztos pie ierastā dzīves ritma pirms pandēmijas.