LETA8 дек.

Ja kāds ministrs nesaprot savu uzdevumu, premjeram jālūdz viņa atkāpšanās

Valdība ir kā komanda, un, ja kāds ministrs nesaprot savu uzdevumu, Ministru prezidentam jālūdz, lai šis ministrs "paiet malā", Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas jautājums" pauda Valsts prezidents Egils Levits.

Pirms nedēļas prezidents pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Krišjāni Kariņu (JV) un Saeimas priekšsēdētāju Ināru Mūrnieci (NA) žurnālistiem norādīja, ka līdzšinējais kurss Covid-19 ierobežošanā nav bijis pietiekams, tādēļ nepieciešama jauna un konkrēta rīcība.

Vaicāts, vai kopš šīs tikšanās prezidenta ieskatā ir kaut kas kas mainījies, Levits atbildēja apstiprinoši, uzsverot, ka pēc būtības valdība spērusi soli pareizā virzienā, ierobežojot cilvēku kontaktus. "Infekcija izplatās cilvēku kontaktēšanās ceļā, un jo mazāk kontaktēšanās iespēju, jo lēnāk izplatās vīruss," teica valsts augstākā amatpersona.

Vienlaikus viņš atzina, ka būtu bijis labāk, ja šis "pagrieziens" notiktu ātrāk. Vaicāts, kā vērtē valdības rīcību pagājušajā nedēļā, kad tā pieņēma lēmumu, tad to laboja, un tad vēl precizēja pašu lemto, Levits uzsvēra, ka tas ir neapmierinošs stils, vienlaikus piebilstot, ka pieņemto lēmumu virziens bijis pareizs.

"Mēs atrodamies vētrā, un kuģi no jūras izved komanda. Komandu vada kapteinis jeb Ministru prezidents. Mēs visi paļaujamies uz komandu un tās kapteini," ilustrēja Valsts prezidents, uzsverot, ka šai komandai jāstrādā saskaņoti, kā vienotai sistēmai. Neesot pieļaujams, ka ministri pēc lēmuma pieņemšanas valdībā "tvīto", ka varēja būt citādi, un ka konkrētā ministra pārstāvētajai nozarei nav sasniegts vēlamais rezultāts.

"Tas norāda uz mutes disciplīnas trūkumu ministriem. Katram jāapzinās, ka viņi ir vienas komandas sastāvdaļa un atbildīgi būs visi kopā. Katram ir savs uzdevums, un premjera uzdevums ir panākt un gādāt, ka šī komanda strādā kopā," teica Levits, piebilstot, ka, viņaprāt, Kariņš to lielā mērā ir izdarījis. Līdz šim viņš esot diezgan veiksmīgi vadījis šo "komplekso koalīciju", un ir darījis to, kas viņam jādara.

Ja kāds ministrs nesaprot savu uzdevumu šai komandā, tad Ministru prezidentam jālūdz, lai viņš varbūt "paiet malā". Vaicāts, vai, viņaprāt, Kariņam būtu jāprasa kāda ministra demisija, Levits norādīja, ka, ja ministri neievēros parlamentāro disciplīnu, tad jā. Bet viņš cer, ka ministri sapratīs, ka ir komanda, un no rītdienas to ievēros.

Vaicāts, vai gadījumā, ja valdība to neievēros, pastāv bažas, ka valdība kritīs, Levits atbildēja, ka to esot grūti pateikt. Viņaprāt, premjers redz savu lomu, proti, gādāt, lai šī disciplīna tiktu ievērota, un prezidents atgādināja, ka premjeram ir tiesības prasīt ministru atkāpšanos, ja tas netiek ievērots.

"Sagaidām, ka valdība saņemsies un iesākto pagriezienu arī konsekventi turpinās," uzsvēra Levits.