LETA3 дек.

Izraēlā kritiku izsauc labējā nacionālista virzīšana holokausta muzeja vadītāja amatam

Galēji labējā nacionālista nominēšana Jeruzalemes muzeja "Yad Vashem" vadītāja amatam sadusmojusi daudzus holokausta pētniekus, kuri to uzskata par apkaunojumu.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu augustā paziņoja, ka gatavojas nominēt Efiju Eitamu muzeja vadītāja postenim.

Eitams, kuram bijusi panākumiem bagāta karjera armijā, šī gadsimta sākumā vadīja nacionālistiski reliģisko partiju "Mafdal". Pēdējos gados viņš darbojies privātajā sektorā.

2006.gadā Eitams izteicies, ka Izraēlas arābi būtu jāizslēdz no politiskas, jo pārstāv piekto kolonnu.

Ieņemto mājokļu un celtniecības ministra amatu, Eitams atbalstīja ebreju kolonistu apmetņu paplašināšanu okupētajā Rietumkrastā, un 2014.gadā viņš aicināja Izraēlu anektēt visu Rietumkrastu, piedāvāt pilsonību palestīniešiem un izraidīt tos, kuri atsakās to pieņemt.

Ideja par visa Rietumkrasta anektēšanu ir tik ekstrēma, ka parasti pat labējie politiskie spēki atklāti to neatbalsta.

Vairāk nekā 800 cilvēki, tostarp vadošie zinātnieki Eiropā, ASV un Izraēlā ir parakstījuši petīciju, kurā aicināts neiecelt Eitamu "Yad Vashem" vadītāja amatā.

"Eitama naidīgā retorika pret Izraēlas arābiem un palestīniešiem ir pretrunā ar "Yad Vashem" misiju," norādīts petīcijā.

Viņa iecelšana muzeja vadītāja amatā "pārvērstu starptautiski cienītu institūciju (..) izsmieklā un apkaunojumā," teikts petīcijā.

85 gadus vecais nacistu mednieks Seržs Klarsfelds, kurš palīdzēja izsekot un atklāt daudzus nacistu kara noziedzniekus, ziņu aģentūrai AFP norādījis, ka Eitama nominēšana "Yad Vashem" vadītāja amatam ir pretrunā ar vērtībām, ko atbalsta holokaustā izdzīvojušie.

Viņš uzsvēris, ka šādā amatā nedrīkst pieņemt "politisko līderi, kura cietsirdīgie izteikumi par arābu iedzīvotājiem ir nepieņemami holokaustā izdzīvojušajiem".

Taču Klarsfelds atzinis, ka viņš ciena Eitamu kā drosmīgu karavīru.

Eitams piedalījās armijas pretterorisma operācijā Ugandas Entebes lidostā 1976.gadā, palīdzot izglābt ķīlniekus, kurus pēc lidmašīnas nolaupīšanas bija sagrābuši gūstā galēji kreisie palestīniešu un vācu teroristi. Operācijā dzīvību zaudēja Netanjahu vecākais brālis.

Valdības ministrs, kas atbildīgs par "Yad Vashem", izteicies, ka viens no iemesliem Eitama nominēšanai muzeja vadītāja amatam ir viņa pieredze vadītāju amatos gan sabiedriskajā, gan privātajā sektorā.

Ministrs pagājušajā mēnesī kādā intervijā medijiem norādījis, ka jaunā koronavīrusa pandēmija ir sagrāvusi "Yad Vashem" ienākumus, jo samazinājies gan tūristu skaits, gan ziedojumi, tādēļ muzejam nepieciešams kāds, kas zina, kā kārtojamas lietas.

Tikmēr Eitama kandidatūras kritiķi norāda, ka viņam nav profesionālas pieredzes holokausta izpētes jomā, un petīcijā viņš nodēvēts par holokausta analfabētu. Norādīts, ka Eitamam arī trūkst izpratnes par starptautiskajām tiesībām.

Eitama kandidatūra vēl jāapstiprina valdības komitejai, ko veido Netanjahu pārstāvētās labējās partijas "Likud" un centriskās partijas "Zilais un baltais" deputāti un vada aizsardzības ministrs Benijs Gancs, kura tēvs izdzīvoja holokaustā.