LETA2 апр.

Irāna nepārstās bagātināt urānu līdz 20%, kamēr ASV neatcels sankcijas

Irāna nepārstās bagātināt urānu līdz 20%, kamēr ASV neatcels visas sankcijas, atsaucoties uz anonīmu amatpersonu, šonedēļ vēsta Irānas televīzija.

Amatpersonas izteikumi ir reakcija uz ASV mediju ziņoto, ka Vašingtona nāks klajā ar jaunu ierosinājumu sarunu sākšanai ar Irānu.

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija cenšas iesaistīt Irānu sarunās par kodolvienošanās atdzīvināšanu.

2015.gadā Irāna parakstīja vienošanos ar ASV, Lielbritāniju, Ķīnu, Franciju, Vāciju un Krieviju, apņemoties ierobežot savu kodolprogrammu apmaiņā pret sankciju atvieglošanu.

Vienošanās atrodas uz sabrukuma robežas kopš toreizējais ASV prezidents Donalds Tramps 2018.gadā nolēma, ka ASV no šī līguma izstāsies un atjaunos sankcijas pret Irānas ekonomiku. Pēc ASV lēmuma arī Irāna sāka atkāpties no pakta saistību izpildes.

"Augsta ranga Irānas amatpersona "Press TV" sacīja, ka Teherāna apturēs urāna bagātināšanu līdz 20% tikai tad, ja ASV vispirms atcels visas savas sankcijas," vēsta Irānas valstij piederošais telekanāls.

"Amatpersona sacīja, ka Teherāna vēl vairāk atkāpsies no 2015.gada kodolvienošanās saistībām, ja ASV neatcels visas sankcijas, brīdinot, ka Vašingtonai strauji beidzas laiks," vēsta telekanāls.

ASV medijs "Politico" ziņo, ka ASV priekšlikums, kas vēl līdz galam nav izstrādāts, paredz aicināt Irānu apturēt daļu no savām kodolaktivitātēm, piemēram, darbu pie modernajām centrifūgām un urāna bagātināšanu līdz 20% apmaiņā pret ASV ekonomisko sankciju atvieglošanu.

Teherāna ir izvēlējusies ieņemt stingrāku nostāju pirms atgriešanās pie sarunām, tādēļ ir maz izredžu, ka progresu kodolvienošanās atsākšanā izdosies panākt pirms Irānas prezidenta vēlēšanām, kas paredzētas jūnijā, uzskata amatpersonas.