LETA28 окт.

Irāna izsauc Francijas vēstnieku saistībā ar pravieša Muhameda karikatūrām

Irāna izsaukusi Francijas vēstnieku, lai izteiktu protestu par Francijas varasiestāžu izrādīto atbalstu pravieša Muhameda karikatūru publiskošanai, otrdien paziņojusi Irānas Ārlietu ministrija.

Ministrijas paziņojumā teikts, ka vēstnieks tika izsaukts pirmdien, un norādīts, ka "Francijas varasiestāžu nepieņemamā uzvedība" aizvainojusi miljoniem musulmaņu Eiropā un citur pasaulē.

"Visi apvainojumi un necieņas izrādīšana islāma pravietim un islāma vērtībām ir stingri nosodāma," teikts ministrijas paziņojumā.

Francijas prezidents Emanuels Makrons ir izpelnījies musulmaņu pasaules dusmas ar saviem izteikumiem par islāmu un atbalstu karikatūrām, kurās attēlots pravietis Muhameds.

Irānas ārlietu ministrs Džavads Zarifs pirmdien sacīja, ka Makrona izteikumi tikai veicina ekstrēmismu, un norādīja, ka visu musulmaņu vainošana ekstrēmistu pastrādātajos noziegumos ir vārda brīvības ļaunprātīga izmantošana.

Irānas Ārlietu ministrija pauda nožēlu, ka, pamatojoties ar vārda brīvības aizstāvību, tiek veicināta islamofobija un izplatīts naids, un norādīja, ka vārda brīvība būtu jāizmanto, lai veicinātu komunikāciju, empātiju un līdzāspastāvēšanu.

Vairāki Irānas laikraksti otrdien kritizēja Makronu, tostarp laikraksts "Javan", kas pirmajā lapā publicēja Makrona bildi ar parakstu "Ļaunums!".

Izteikti konservatīvais laikraksts "Kayhan" aicināja izraidīt Francijas vēstnieku, un laikraksts "Vatan-e Emrooz" pirmajā lapā publicēja karikatūru, kurā Makrons attēlots kā nelabais, un parakstu "Parīzes velns".