LETA24 мая

IAEA inspektoriem vairs nebūs pieejami uzraudzības kameru materiāli par Irānas kodolobjektiem

Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras inspektoriem vairs nebūs pieejami (IAEA) uzraudzības kameru fiksētie materiāli par Irānas  kodolobjektiem, jo 22.maijā beidzas ar Teherānu panāktās trīs mēnešu pagaidu vienošanās termiņš, svētdien paziņojis Irānas parlamenta spīkers Mohammads Bagers Kalibafs.

Saskaņā ar šo vienošanos, kas februārī tika panākta starp IAEA un Teherānu, aģentūra varēja turpināt Irānas kodolaktivitāšu uzraudzību, saņemot piekļuvi uzraudzības kameru veiktajiem uzņēmumiem, tiesa gan, zemākā līmenī nekā līdz tam. Taču Irāna norādījusi, ka kodolobjektu uzraudzība pilnā apmērā varētu atsākties vienīgi tad, ja tiktu īstenota 2015.gadā Vīnē panāktā kodolvienošanās un atceltas bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa laikā Teherānai noteiktās sankcijas.

Vienošanās, ko Irāna 2015.gadā parakstīja ar ASV, Lielbritāniju, Ķīnu, Franciju, Vāciju un Krieviju, apņemoties ierobežot savu kodolprogrammu apmaiņā pret sankciju atvieglošanu, atrodas uz sabrukuma robežas kopš 2018.gada, kad Tramps nolēma, ka Vašingtona no šā līguma izstāsies un atjaunos sankcijas pret Irānas ekonomiku. Pēc ASV lēmuma arī Irāna sāka atkāpties no pakta saistību izpildes, bet vairākkārt solījusi atsākt to ievērot, ja ASV atcels sankcijas.

Lielbritānijas, Ķīnas, Francijas, Vācijas un Krievijas pārstāvji kopš aprīļa sākuma sarunās Vīnē cenšas pārliecināt Irānu un ASV atgriezties pie vienošanās saistību izpildes.

Irāna pagājušajā mēnesī atsāka urāna bagātināšanu līdz līmenim, kas būtiski pārsniedz 2015.gada vienošanās tekstā pieļauto.