LETA12 нояб.

Folklenda salas 38 gadus pēc kara attīrītas no mīnām

Folklenda salas 38 gadus pēc kara starp Argentīnu un Lielbritāniju beidzot ir attīrītas no mīnām, šonedēļ paziņoja Lielbritānijas valdība.

1982.gada kara laikā nomaļajās Atlantijas okeāna dienvidu salās tika uzstādīts tūkstošiem mīnu un kopš tā laika par ainavas sastāvdaļu bija kļuvuši brīdinājumi un nožogojumi.

Valdība paziņoja, ka salas beidzot ir attīrītas no mīnām, trīs gadus pirms grafika noslēdzot atmīnēšanas programmu.

Lielbritānijas finansētā programma tika uzsākta 2009.gadā un to īstenoja komanda, kurā lielākoties ietilpa sapieri no Zimbabves.

Iedzīvotāji atmīnēšanas noslēgšanu atzīmēs, spēlējot kriketu un futbolu pludmalē, kurai agrāk nevarēja piekļūt nesprāgušās munīcijas dēļ.

Folklenda salu arhipelāgs, kuru argentīnieši dēvē par Malvinu salām, atrodas Lielbritānijas valdījumā kopš 1833.gada, taču Buenosairesa uzskata, ka briti esot okupējuši Argentīnas teritoriju.

1982.gada 2.aprīlī Argentīnas militārā hunta sarīkoja iebrukumu Folklenda salās. Lai šo teritoriju atgūtu, Lielbritānijas toreizējā premjerministre Mārgareta Tečere uz turieni nosūtīja karafloti. Bruņotais konflikts ilga 74 dienas un noslēdzās 14.jūnijā ar Argentīnas spēku kapitulāciju.

Desmit nedēļas ilgajās kaujās krita 649 Argentīnas un 255 britu karavīri, kā arī gāja bojā trīs vietējie iedzīvotāji.