LETA13 янв.

FIB brīdina par "bruņotiem protestiem" ASV pirms Baidena inaugurācijas

Ekstrēmisti aicina ASV prezidenta Donalda Trampa atbalstītājus atkal "ieņemt" ASV Kapitoliju Vašingtonā un rīkot "bruņotus protestus" pie ASV štatu valdību ēkām, tostarp Ņujorkā, pirms 20.janvārī paredzētās ievēlētā prezidenta Džo Baidena inaugurācijas, pirmdien brīdināja Federālais izmeklēšanas birojs (FIB).

Iekšējā FIB biļetenā, kas nonācis telekanāla "ABC News" rīcībā, tiek brīdināts, ka bruņotas akcijas tiek plānotas "pie visu 50 štatu kapotolijiem" no 16.janvāra līdz 20.janvārim. Saskaņā ar biļetenā rakstīto ASV Kapitolijam, kas tiek pastiprināti apsargāts kopš trešdien notikušā Trampa atbalstītāju iebrukuma, draud jauni bruņoti protesti no 17.janvāra līdz inaugurācijas dienai.

Biļetenā teikts, ka kāds vārdā nenosaukts galēji labējs grupējums aicinājis uz īpaši vardarbīgu federālās valdības un štatu valdību ēku "ieņemšanu" gadījumā, ja Tramps tiktu atcelts no amata pirms Baidena inaugurācijas. Jau ziņots, ka Kongresa demokrāti ir sākuši procesu, lai panāktu Trampa atstādināšanu vai nu impīčmenta ceļā, vai ar konstitūcijas 25.labojumu.

"Viņi ir brīdinājuši - ja Kongress mēģinās atcelt POTUS (ASV prezidentu) ar 25.labojuma palīdzību, tad notiks milzu sacelšanās," teikts biļetenā.

Biļetenā gan nav skaidri pateikts, cik lielas būs šīs iespējamās akcijas. FIB neatbildēja uz mediju lūgumu sniegt komentārus.

Sociālajā tīklā "Parler", kas no pirmdienas vairs nav pieejams, bija cirkulējis plakāts ar aicinājumu 17.janvārī sarīkot "bruņotu gājienu uz Kapitolija pakalnu un visiem štatu kapitolijiem". "Atsakieties tikt apklusināti," mudināja šis plakāts, kura ekrānšāviņu ieguva laikraksts ""Daily News".

Kāds "Parler" lietotājs, daloties ar šo plakātu, tam pievienoja haštagu (mirkļbirku) "boogaloo", kuru kā kaujas saucienu izmanto kāds balto rasistu grupējums, kas propagandē otru pilsoņkaru ASV valdības gāšanai.

Līdz sestdienai Vašingtonā ieradīsies vismaz 10 000 Nacionālās gvardes karavīru, lai palīdzētu apsargāt ASV Kapitoliju pirms Baidena inaugurācijas un tās laikā.