LETA3 июн.

ES piemēros sankcijas Baltkrievijas aviācijas sektoram

iropas Savienība (ES) gatavo sankcijas pret Baltkrievijas nacionālo lidsabiedrību un vadošajām amatpersonām aviācijas nozarē, otrdien ziņu aģentūrai "Reuters" atklāja trīs diplomāti.

Ierosinātā līdzekļu iesaldēšana un aizliegums iebraukt ES ir daļa no jaunajām sankcijām, ko ES valstis vērš pret Baltkrieviju pēc incidenta ar "Ryanair" lidmašīnu.

Baltkrievijas varasiestādes 23.maijā piespieda aviosabiedrības "Ryanair" lidmašīnai, kas bija ceļā no Atēnām uz Viļņu, mainīt kursu un nolaisties Minskā, lai aizturētu baltkrievu opozicionāru un žurnālistu Romānu Protaseviču. Tika aizturēta arī Protaseviča draudzene Sofija Sapega, kas ceļoja kopā ar viņu.

ES dalībvalstu valdības nodēvējušas notikušo par "valsts pirātismu" un norādījušas, ka vēlas vērst sankcijas pret sektoriem, kam ir centrālā loma Baltkrievijas ekonomikā. Tā varētu būt obligāciju tirdzniecība, naftas sektors un potaša eksports.

Pirms šādu ekonomisko sankciju ieviešanas ES līdz dalībvalstu ārlietu ministru sanāksmei 21.jūnijā, domājams, vienosies par mazāku "melno sarakstu", kurā būs iekļautas vairākas privātpersonas un divas juridiskās personas, atklāja diplomāti, norādot, ka tas būs ātrs pagaidu risinājums.

"Visas ES valstis piekrīt šādai pieejai," sacīja viens no diplomātiem. Otrs diplomāts norādīja, ka tas būs skaidrs signāls Lukašenko, kas viņa rīcība ir bīstama un nepieņemama.

Kamēr sankcijas vēl tiek apspriestas, ES vēstnieki jau piektdien varētu sākt sagatavot aizliegumus Baltkrievijas aviokompānijām pārlidot un nolaisties ES teritorijā, ļaujot ES ministriem vēlāk oficiāli parakstīt šos aizliegumus.

Lielbritānija, kas vairs nav ES dalībvalsts, ir apturējusi Baltkrievijas nacionālā pārvadātāja "Belavia" darbības atļauju. Domājams, ka ES pieņems līdzīgu lēmumu, atklāja diplomāti.

Gaidāms, ka sankcijas tiks piemērotas Baltkrievijas Aizsardzības un transporta ministrijas amatpersonām, gaisa spēku militārpersonām, galvenajām Minskas lidostas amatpersonām un civilās aviācijas darbiniekiem vadošajos amatos, sacīja diplomāti.

Plašāka informācija par topošajām sankcijām pašreiz nav pieejama.