LETA26 дек.

ES noraida britu piedāvājumu zvejas jomā

Eiropas Savienība (ES) noraidījusi pēdējo Lielbritānijas piedāvājumu zvejas jomā, tomēr ir gatava turpināt darbu pie pēcbreksita tirdzniecības vienošanās arī pēc gadumijas, otrdien pavēstīja diplomāti.

ES sarunvedējs Mišels Barnjē nevar garantēt, ka būs vienošanās, bet Briseles "durvis paliks atvērtas" arī tad, kad Lielbritānija būs pametusi vienoto tirgu, sacīja avoti vēstnieku sanāksmē.

Lielbritānija ierosinājusi, ka ES piekļuve britu zivju populācijai tiek samazināta par 35%, šo skaitli pakāpeniski sasniedzot trīs gadu laikā. ES ierosinājusi 25% līmeni sešu gadu laikā.

Turklāt britu piedāvājumā nav ietvertas tā dēvētās pelaģiskās zivis, kas brīvi peld prom no piekrastes un jūras dibena zonas, bet, ja tās tiktu iekļautas, piedāvājums būtu tuvāks 60%, vēstniekiem sacījis Barnjē.

Tas bijis nepieņemami dalībvalstīm ar lielām ziemeļu zvejas flotēm - Francijai, Dānijai un Nīderlandei.

"Progress ir panākts. Vairums jautājumu ir provizoriski slēgti vai arī tuvu tam, lai par tiem vienotos," sacīja ES diplomāts, atstāstot Barnjē teikto.

"Tomēr domstarpības attiecībā uz zveju ir grūti pārvarēt. Diemžēl Lielbritānija vēl nevirzās pietiekami, lai panāktu taisnīgu vienošanos zvejas jautājumos," norādīja diplomāts.