ЛатвияLETA26 мая

Elektroenerģijas vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā pieauga par 18%

Latvijā elektroenerģijas vidējā cena pagājušajā nedēļā bija 46,89 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 18% vairāk nekā nedēļu iepriekš informēja "Latvenergo" pārstāvji.

Tāda pati elektroenerģijas cena bija arī pārējās Baltijas valstīs - Lietuvā un Igaunijā -, kur cena arī palielinājās par 18%.

"Latvenergo" norādīja, ka šīs cenu izmaiņas izteikti ietekmēja norises saistītajos tirdzniecības reģionos - galvenokārt augstākas elektroenerģijas cenas Somijā un Zviedrijā, kur cenu kāpumu izraisīja atomelektrostaciju ražošanas apjomu samazinājums, un aizvadītajā nedēļā pieejamās jaudas īpatsvars no kopējās uzstādītās bija 79%. Somijas nedēļas vidējā elektroenerģijas cena pieauga par 24% - līdz 45,39 eiro par MWh, Zviedrijas SE4 tirdzniecības apgabala cena pieauga par 6% - līdz 42,25 eiro MWh.

Tāpat Baltijas elektroenerģijas cenas ietekmēja par 3% mazākas enerģijas plūsmas no Somijas, par 14% mazākas no Krievijas un divas reizes lielākas enerģijas plūsmas no Zviedrijas SE4 tirdzniecības apgabala.

"Nord Pool" nedēļas vidējā sistēmas cena samazinājās par 10% - līdz 39,18 eiro par MWh. Aizvadītajā nedēļā siltāki laikapstākļi, liels nokrišņu daudzums un pieteces pieaugums, ko veicināja iesācies atkusnis, izraisīja Ziemeļvalstu rezervuāru pieaugumu. "Nord Pool" sistēmas cenas samazinājumu sekmēja arī par 22% pieaugošā vēja staciju izstrāde nedēļas nogalē.

"Nord Pool" reģionā patēriņš palika iepriekšējās nedēļas līmenī - 7140 gigavatstundas (GWh), izstrādes apjomi samazinājās, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, un tika saražotas 7346 GWh.

Baltijas valstīs pagājušajā nedēļā kopējais elektroenerģijas patēriņš pieauga par 3%, un kopā tika patērētas 480 GWh, salīdzinot ar nedēļu iepriekš. Latvijā patēriņš bija nemainīgs kopš iepriekšējās nedēļas, patērētas 128 GWh, Igaunijā patēriņš pieauga par 9%, un patērētas 142 GWh, bet Lietuvā patēriņš pieauga par 1% - līdz 210 GWh.

Pagājušajā nedēļā Baltijā kopējā elektroenerģijas izstrāde samazinājās par 7% un bija 244 GWh. Tostarp Latvijā elektroenerģijas izstrāde bija par 16% mazāka, iepriekšējā nedēļā tika saražotas 106 GWh, Igaunijā ražošanas apjomi pieauga par 4% līdz 66 GWh, bet Lietuvā elektroenerģijas izstrāde bija par 1% lielāka jeb 72 GWh.

Aizvadītajā nedēļā izstrādes apjoms pret patēriņu Latvijā bija 83%, Igaunijā 46%, bet Lietuvā 34%. Baltijas valstīs tika saražots 51% no reģionā patērētā elektroenerģijas apjoma.