LETA6 нояб.

EDSO novērotāji nav guvuši pierādījumus Trampa apgalvojumiem par krāpšanos vēlēšanās

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) starptautiskās novērotāju misijas vadītājs Mihaels Georgs Links paziņojis, ka viņa komanda nav guvusi pierādījumus, kas apstiprinātu ASV prezidenta Donalda Trampa apgalvojumus par krāpšanos vēlēšanās.

Links intervijā vācu raidorganizācijai "rbb" ceturtdien sacīja, ka novērotāji vēlēšanu dienā iecirkņos, kuros bijuši, nav pamanījuši nekādus pārkāpumus.

Viņš pauda pārsteigumu par Trampa apgalvojumiem par krāpšanos balsošanā pa pastu, jo ASV balsošana pa pastu tiek izmantota jau kopš 19.gadsimta.

Links sacīja, ka novērotāji izpētījuši Trampa apgalvojumus un nav atraduši nekādus pārkāpumus noteikumos.

Nedz ASV novērotāji, nedz mediji nav atklājuši nekādus pierādījumus par krāpšanos, lai gan EDSO komanda trešdien pauda bažas par balsošanas tiesību atņemšanu dažiem vēlētājiem un vēlēšanu kampaņu finanšu noteikumu kropļojošo ietekmi.

Links sacīja, ka dažos gadījumos konstatētas kļūdas, "bet ne sistemātiska iejaukšanās vai pat manipulēšana ar biļeteniem, kas nosūtīti pa pastu".

Tramps jau nedēļām ilgi apgalvo, ka balsošana pa pastu palielina krāpšanās iespēju.

Tramps trešdien paziņoja, ka esot uzvarējis otrdien notikušajās prezidenta vēlēšanās, lai gan to iznākums vēl nav zināms, kā arī solīja apstrīdēt balsu skaitīšanu Augstākajā tiesā.

Prezidenta mēģinājumus apturēt balsu skaitīšanu Links nodēvēja par rīcību, kas lauž tabu.

"Viņam nav nedz tiesību, nedz iespēju to izdarīt. Atbildība par skaitīšanu gulstas tikai un vienīgi uz štatiem," norādīja Links.