LETA5 нояб.

EDSO brīdina, ka Trampa apgalvojumi kaitē sabiedrības uzticībai

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) starptautiskās novērotāju misijas vadītājs Mihaels Georgs Links trešdien kritizēja ASV prezidenta Donalda Trampa izteikumus par krāpšanos, sakot, ka viņš grauj ticību demokrātijai.

Nav liecību par krāpšanos otrdien ASV notikušajās vēlēšanās, "kurās bija liela sāncensība un kas bija labi organizētas".

"Nepamatotās apsūdzības par sistemātiskajiem trūkumiem it īpaši no pašreizējā prezidenta puses, arī vēlēšanu naktī, kaitē sabiedrības ticībai demokrātiskajām institūcijām," teikts EDSO misijas vadītāja paziņojumā.

Provizoriskajā ziņojumā misija brīdina, ka paziņojumus, ar kuriem Tramps nāca klajā kampaņas laikā, "daudzi uztvēra kā tādus, kas vairo potenciālu politiski motivētai vardarbībai pēc vēlēšanām".

Misija arī aicināja saskaitīt visas balsis, ar šo mudinājumu nākot klajā pēc tam, kad Trampa kampaņas štābs bija pavēstījis, ka ir vērsies tiesās, lai apturētu balsu skaitīšanu izšķirošajos Mičiganas un Pensilvānijas štatos.

"Neviens - nedz politiķis, nedz vēlēta amatpersona - nedrīkst ierobežot cilvēku tiesības balsot," Links uzsvēra paziņojumā.

"Pēc tik dinamiskas kampaņas centieni nodrošināt, ka ikvienas balss tiek saskaitīta, ir fundamentāls visu varas atzaru pienākums."

ASV ceturtdienas rītā turpinās balsu skaitīšana dažos atlikušajos štatos otrdien notikušajās prezidenta vēlēšanās, kuros atstarpe starp Donaldu Trampu un Džo Baidenu ir pārāk maza, lai vienu no viņiem kādā no šiem štatiem pasludinātu par uzvarētāju.

Demokrātu kandidāts Džo Baidens līdz šim ieguvis 264 elektoru balsis, bet pašreizējais Baltā nama saimnieks republikānis Donalds Tramps - 214 elektoru balsis, liecina ASV telekanālu aplēses.

Lai gūtu uzvaru cīņā par Balto namu, kandidātam nepieciešamas 270 elektoru balsis, un Baidenam uzvarai vajadzīgas vēl tikai sešas elektoru balsis.