COVID-19LETA24 янв.

CVK izstrādās ieteikumus pašvaldību vēlēšanām, lai mazinātu Covid-19 izplatības riskus

Lai mazinātu vīrusa infekcijas Covid-19 izplatības riskus, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) plāno mēneša laikā apstiprināt ieteikumus 5.jūnijā paredzēto pašvaldību vēlēšanu iecirkņu darbībai, informēja CVK pārstāve Laura Zaharova.

Atbildot uz jautājumiem par nepieciešamajiem epidemioloģiskās drošības pasākumiem saistībā ar pašvaldību vēlēšanām, CVK skaidro, ka, lemjot par nepieciešamajiem piesardzības pasākumiem vēlēšanu norisē Covid-19 izplatības risku samazināšanai, tiks ņemtas vērā Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) rekomendācijas.

Vēlēšanu komisijā atgādina, ka sadarbība ar SPKC notika arī pērn, Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu sagatavošanā, līdz ar to jau ir zināma pieredze par iespējamiem piesardzības pasākumiem.

Ieteikumus vēlēšanu iecirkņiem svarīgi ir apstiprināt laikus, reizē paturot prātā, ka situācija var mainīties un tajos varētu būt nepieciešami grozījumi, norāda Zaharova. Pašvaldībām šādi ieteikumi nepieciešami jau drīzumā, lai varētu laikus sagatavoties sliktākajam scenārijam.

Papildus CVK ir nosūtījusi vēstuli Veselības ministrijai, aicinot vakcinācijas pret Covid-19 plānā iekļaut arī vēlēšanu nodrošināšanā iesaistītos apmēram 7000 pašvaldību vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju locekļus un darbiniekus.

Tāpat CVK aicinās pašvaldības izvērtēt vēlēšanu iecirkņu atrašanās vietas, neizvietojot tos ēkās, kurās uzturas Covid-19 infekcijas visvairāk apdraudētās grupas, - ārstniecības iestādēs un sociālās aprūpes iestādēs.

Ņemot vērā, ka daļa vēlēšanu iecirkņu tiek izvietoti izglītības iestādes, CVK plāno ar Izglītības un zinātnes ministriju pārrunāt mācību procesa organizēšanu šajās izglītības iestādēs vēlēšanu laikā. Iepriekš epidemiologu ieteikums bija nodrošināt, ka pirmsskolas izglītības iestādēs un izglītības iestādēs izvietotajos vēlēšanu iecirkņos laikā, kad tie atvērti vēlētājiem, neuzturas audzēkņi, skolēni, studenti. Ir liela iespējamība, ka šāda stratēģija būs jāizmanto arī šā gada vēlēšanās, norāda Zaharova.

5.jūnija pašvaldības domes vēlēšanas notiks jaunveidojamās administratīvajās teritorijās. Vēlēšanu sagatavošanā bez CVK būs iesaistītas ārpus novadiem esošo sešu valstspilsētu un 35 novadu vēlēšanu komisijas. Atbilstoši pašreizējai informācijai Latvijas pašvaldībās, izņemot Rīgu, ir 795 vēlēšanu iecirkņi.

Vēlēšanas Rīgas pašvaldībā šogad nenotiks, jo dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn, un tā turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.