LETA9 дек.

Covid-19 izplatības mazināšanai nepieciešams ieviest vēl plašākus ierobežojumus

Latvijai nepieciešams ieviest vēl plašākus ierobežojumus robežšķērsotājiem, kas ļautu samazināt Covid-19 ierobežojumus "vietējai sabiedrībai" ar padomnieces Alises Sņegirevas starpniecību norādīja iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV).

Lūgts komentēt Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks Ivara Ruskuļa šorīt pausto, ka, veicot stingrāku Latvijā ieceļojošo cilvēku kontroli, pirmdien pārbaudītas 1344 personas, no kurām aptuveni 30% nebija reģistrējušās "covidpass.lv", Ģirģens norādīja, ka ieceļotāju pārbaude "nenotiek 100% apmērā", jo nedrīkst radīt rindas un jāpieturas pie valdībā noteiktā par robežkontroli.

Ģirģens skaidroja, ka robežsargi ir vērsti uz sadarbību, proti, ja robežšķērsotājs ir konstatēts bez reģistrēšanās, tad robežsargi piedāvā anketu aizpildīt uz vietas.

"Intensīvākas pārbaudes uz robežas ir arī sabiedrības drošības jautājums un veids, kā kontrolēt vīrusa neievešanu no ārvalstīm. Diemžēl mēs saskaramies arī ar tādiem gadījumiem, kad iedzīvotāji, kuri izbraukuši uz Igauniju un Lietuvu, atstājuši tālruņus Latvijā, lai viņiem nebūtu jāpilda anketa "covidpass.lv" un atbilstoši jāievēro pašizolācija," uzsvēra ministrs.

Ministrs uzskata, patlaban ar ierobežojumiem ir jāstrādā visos virzienos. Tas nozīmē, ka Latvijā nepieciešams ieviest vēl plašākus ierobežojumus robežšķērsotājiem. Vēl plašāki ierobežojumi robežšķērsotājiem ļautu samazināt ierobežojumus "vietējai sabiedrībai", uzskata ministrs.

Ģirģens gan konkrētus priekšlikumus papildu ierobežojumiem patlaban neminēja, taču viņš iepriekš publiski atzinis, ka infekcijas samazināšanas mērķim labi kalpotu prasība, iebraucot valstī, likt uzrādīt izziņu par pēdējo trīs dienu laikā veiktu negatīvu Covid-19 testu.

Jau ziņots, ka Valsts robežsardze sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Valsts policiju (VP) no pirmdienas pastiprināti uzrauga, vai Latvijā ieceļojošas personas ir aizpildījušas elektronisko apliecinājumu vietnē "covidpass.lv".

Covid-19 izplatības ierobežošanai valstī no 9.novembra līdz 11.janvārim izsludināta ārkārtējā situācija un noteikta virkne ierobežojumu.

Vakars Valsts policija paziņoja, ka mēneša laikā kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas Latvijā visvairāk administratīvā pārkāpuma procesi sākti par elektroniskās anketas neaizpildīšanu informācijas sistēmā "covidpass.lv" - kopumā 469.

Ārkārtējās situācijas laikā, pārbaudot personas, kuras pēdējo desmit dienu laikā ir ieceļojušas no ārzemēm un ievēro pašiziolāciju, policijas darbinieki ir veikuši 36 883 telefona zvanus, 6105 reizes izbraukuši.

Informācijas sistēmā "covidpass.lv" līdz pirmdienai bija reģistrējušās aptuveni 20 261 personas, kurām, atgriežoties no tām valstīm ar augstu Covid-19 saslimstību, ir obligāti jāievēro pašizolācijas prasības. Šis skaitlis gan katru dienu mainās.