LETA1 апр.

Ceturtdien darbu sāka LIAA Inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecība Briselē

Ceturtdien, 1.aprīlī, darbu sāka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecība Briselē pavēstīja LIAA Komunikācijas un informācijas departamentā.

Inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecību Briselē vadīs Egita Aizsilniece-Ibema, kura līdz šim bija LIAA Ārējās pārstāvniecības vadītāja Nīderlandē.

Inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības mērķis būs sekmēt plašāku Latvijas uzņēmumu iesaisti pētniecības programmās atbilstoši Nacionālās industriālās politikas pamatnostādnēm, kuras paredz viedo specializāciju attīstību, cieši sadarbojoties uzņēmumiem, pētniecības organizācijām un valsts pārvaldes institūcijām.

Pēc LIAA vēstītā, Latvijas līdzšinējie ieguldījumi pētniecībā un attīstībā veido vien 0,64% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir viens no zemākajiem rādītājiem Eiropas Savienībā (ES). Turklāt Latvijā lielākā daļa no šiem izdevumiem ir valsts vai ES fondu finansējums. ES valstis vidēji pētniecībā un attīstībā iegulda 2,19% no IKP.

LIAA direktors Kaspars Rožkalns uzsvēra, lai panāktu strukturālas pārmaiņas ekonomikā un straujāk attīstītu tādas viedās specializācijas jomas kā bioekonomika, fotonika, viedie materiāli vai biomedicīna, nepieciešams vismaz trīskāršot ieguldījumus pētniecībā un attīstībā.

"Apzināmies, ka to nebūs iespējams panākt tikai ar iekšējiem resursiem, tādēļ vēlamies daudz mērķtiecīgāk strādāt ar ES pētniecības un inovāciju programmas "Apvārsnis" piedāvājumu, kā arī aicināt Latvijas uzņēmumus aktīvāk iesaistīties Eiropas Kosmosa aģentūras un Eiropas Kodolpētījumu organizācijas CERN realizētajās iniciatīvās," pauda Rožkalns.

Pēc LIAA sniegtās informācijas, kopš 2014.gada Eiropas Komisija programmā "Apvārsnis" finansējusi 402 Latvijas projektus par vairāk nekā 100 miljoniem eiro. Tostarp 112 no šiem projektiem ir nākuši kā uzņēmumu iniciatīva, kamēr pārējos iesniegušas augstskolas un pētniecības organizācijas, kā arī valsts un pašvaldību institūcijas. Inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības uzdevums būs strādāt pie lielākas Latvijas uzņēmumu integrācijas dalībai dažādās pētniecības programmās.

Viens no pārstāvniecības uzdevumiem būs izmantot tās kontaktu tīklu, lai popularizētu Latvijā radīto tehnoloģiju un izstrādāto zinātnisko pētījumu piedāvājumu Briseles vidē. Šī pārstāvniecība būtiski atšķirsies no citām LIAA pārstāvniecībām, jo tās primārais uzdevums būs sniegt atbalstu tehnoloģiju uzņēmumiem un pētniecības organizācijām.

Pārstāvniecības fokuss būs vērsts uz tādu sadarbības projektu veicināšanu, kuri nodrošinās tehnoloģiju pārnesi un potenciāla attīstību starptautiskajā vidē.

Aizsilniece-Ibema uzsvēra, ka viņas galvenais uzdevums būs nodrošināt Latvijas uzņēmumu un pētniecības organizāciju saikni ar potenciālajiem sadarbības partneriem gan pētījumos, gan finansējuma piesaistē.

"LIAA esam veikuši detalizētu priekšizpēti, kā šādas pārstāvniecības izmanto citas valstis, un secinājām, ka pastāv cieša sakarība starp pārstāvniecību aktivitāti un potenciāli piesaistītā finansējuma apmēru no programmas "Apvārsnis" un citām Eiropas Komisijas iniciatīvām," minēja Aizsilniece-Ibema.

Pārstāvniecība, kurā sākotnēji strādās viens cilvēks, būs atbildīga par uzņēmumu un pētniecības organizāciju interešu pārstāvniecību Briselē, sniedzot atbalstu sadarbības partneru piesaistē un dažādu finansējuma programmu projektu uzsaukumos.

Pārstāvniecības vadītāja atbalstīs Latvijas vēstniecības īstenotās aktivitātes un divpusējo ekonomisko attiecību veidošanu.

Valodu tehnoloģiju uzņēmuma "Tilde" valdes priekšsēdētājs Andrejs Vasiļjevs atzīmēja, ka Inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecība Briselē varētu palīdzēt Latvijas uzņēmumiem un pētniekiem iesaistīties Eiropas programmās - apzināt piedāvātās iespējas, piesaistīt potenciālos sadarbības partnerus un piemeklēt labākos risinājumus konkrētām vajadzībām.

Tikmēr mobilo sakaru operatora "Latvijas mobilais telefons" prezidents Juris Bindes pauda, ka Eiropas izpētes projekti ir arī laba platforma starptautiskās pieredzes iegūšanai, jaunu partneru iepazīšanai un potenciālam nodibināt sadarbību ar lielām starptautiskajām korporācijām.

Arī Igaunijai un Lietuvai ir izveidotas inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības Briselē, kuras jau izteikušas vēlmi veidot kopēju Baltijas dialogu ar ES institūcijām.