КультураLETA4 июн.

Čehijā starptautisko pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma "Homo Sovieticus"

Čehijā notiekošā Starptautiskā cilvēktiesību dokumentālo filmu festivāla "One World" laikā starptautisko pirmizrādi piedzīvos Latvijas, Lietuvas un Čehijas kopīgi radītā dokumentālā filma "Homo Sovieticus" informēja producente Elīna Gediņa-Ducena.

Viņa pavēstīja, ka festivāls līdz 6.jūnijam norit Prāgā. Pēc Gediņas-Ducenas paustā, starptautiskais cilvēktiesību dokumentālo filmu festivāls "One World" ir lielākais cilvēktiesību filmu festivāls pasaulē. Tas ir liela mēroga kultūras notikums Čehijā, kas katru gadu piesaista vairāk nekā 120 000 skatītāju un notiek vairāk nekā 30 pilsētās. Katru gadu šajā festivālā tiek rādītas apmēram 100 dokumentālās filmas no visas pasaules, kas vēsta par sociāliem, politiskiem, vides, mediju un cilvēktiesību jautājumiem.

Producente norādīja, ka dokumentālā filma "Homo Sovieticus", kas veidota kā Latvijas, Lietuvas un Čehijas kopprodukcija, ir stāsts par padomju cilvēku jeb "Homo Sovieticus" trīsdesmit gadus pēc Padomju Savienības sabrukuma.

Pēc Gediņas-Ducenas paustā, filmas režisors Ivo Briedis un žurnāliste Rita Ruduša filmā pēta, vai padomju audzināšanas rezultātā iegūtais verdziskums un pieradums pakļauties veicina nostalģiju pēc padomju laikiem un nepretošanos totalitārismam.

Filmas veidotāji tiekas ar saviem vienaudžiem Latvijā, Lietuvā, Krievijā, Armēnijā un Čehijā, kuri, brūkot Padomju Savienībai, 1991.gadā tika uzaicināti uz tā laika centrālo televīziju, lai Vladimira Poznera vadībā diskutētu - būt vai nebūt Padomju Savienībai. Viņi tiekas ar cilvēkiem, kuri ilgojas pēc dzīves Padomju Savienībā un ekspertiem - Anni Aplbaumu un Ļevu Gudkovu, kuri pētījuši "Homo Sovieticus" fenomenu.

Filmas režisors ir Briedis, scenārija autore - Ruduša. Filma "Homo Sovieticus" veidota kā Latvijas filmu studijas "Mistrus Media", Lietuvas filmu studijas "Monoklis" un Čehijas filmu studijas "Frame Films" kopprodukcija. Galvenais operators ir Mārtiņš Jurevics, montāžas režisori - Tomašs Elšīks no Čehijas un Toms Krauklis, mūzikas autors - komponists Martins Bjalobžeskis no Lietuvas.

Filmas izrādīšana plašākai publikai Latvijā plānota 2021.gada augustā. Iecerēts, ka filmas veidotājus varēs sastapt sarunu festivālā "Lampa", lai diskutētu par filmā izvirzītajiem jautājumiem.