LETA15 янв.

CDU sestdien ievēlēs jauno līderi

Vācijas kancleres Angelas Merkeles pārstāvētie kristīgie demokrāti (CDU) sestdien ievēlēs jaunu partijas līderi, ievadot cīņu par viņas pēcteča godu arī valdības vadītāja krēslā.

Līdz kārtējām Bundestāga vēlēšanām atlikuši vairs tikai deviņi mēneši, taču neviens no trim kandidātiem uz CDU priekšsēdētāja amatu nav izvirzījies pārliecinošā vadībā, jo viņu kampaņas aizēnojusi cīņa ar Covid-19 pandēmiju.

Tomēr sestdienas balsojums var iezīmēt dramatisku novirzīšanos no Merkeles ieturētā centriskā kursa.

Lai gan uz amatu pretendē arī tuvais Merkeles līdzgaitnieks Armīns Lašets, kurš šobrīd ieņem visapdzīvotākās Vācijas federālās zemes Ziemeļreinas-Vestfālenes premjerministra krēslu, viņš aptaujās atpaliek no galēji konservatīvi noskaņotā kancleres sāncenša Frīdriha Merca, kas neslēpj, ka vēlas panākt nepārprotamu atbrīvošanos no viņas mantojuma.

Trešais kandidāts ir ārpolitikas eksperts Norberts Retgens, kuram aptaujās atbalstu paudis aptuveni tikpat liels skaits respondentu kā Lašetam.

CDU līdera vēlēšanās likmes ir augstas, jo to uzvarētājs kļūs par visticamāko Merkeles pēcteci kanclera amatā, jo pēc 26. septembrī paredzētajām Bundestāga vēlēšanām viņa paredzējusi atstāt politisko karjeru, kuras laikā viņa 16 gadus bez pārtraukuma vadījusi Vācijas valdību.

Tomēr pandēmija sajaukusi kārtis, paverot iespēju par konservatīvo kandidātu uz kanclera amatu kļūt arī kādam citam.

Tuvojoties balsošanas brīdim, atbalstu Lašetam pauduši vairāki konservatīvo smagsvari, tostarp Merkeles kancelejas vadītājs Helge Brauns.

Lašetam atbalstu izteicis arī CDU Bavārijas māsaspartijas Kristīgi sociālās savienības (CSU) līderis Markuss Zēders.

Lai gan Lašets sākotnēji tika uzskatīts par favorītu, vairāki neveiksmīgi gājieni, kas bijuši saistīti ar pandēmijas iegrožošanu, iedragājuši viņa popularitāti sabiedrībā.

Tikmēr Mercs sola panākt pavērsienu pa labi, taču daudzi bažījas, kas tas var novest pie jaunas šķelšanās partijā.

Turklāt Merca liberālie uzskati ekonomikā varētu būt nesavienojami ar nepieciešamību atveseļot pandēmijas nomocīto tautsaimniecību.

Savukārt tviteri iecienījušais autsaiders Retgens par savas kampaņas galveno tēmu padarījis "modernizāciju".

Tomēr nevienam no kandidātiem neiegūstot nepārprotamas līderpozīcijas, izskan daudzas balsis, kas mudina konservatīvos izraudzīties kādu citu kā savu kandidātu uz kanclera amatu.

Šobrīd vislielāko popularitāti bauda CSU līderis un Bavārijas premjerministrs Zēders, kura agresīvā Covid-19 apkarošanas politika izpelnījusies atzinību arī nacionālā līmenī.

Tiek minēts arī Vācijas veselības ministra Jensa Špāna vārds. Lai gan viņš paudis atbalstu Lašetam, tiek ziņots, ka aizkulisēs Špāns neslēpj paša ambīcijas.

Lai kurš uzvarētu CDU līdera vēlēšanās, viņam "zināmu laiku būs jāizjūt spiediens", īpaši tad, ja balsošanas rezultāti nebūs pārliecinoši, atzinusi Minhenes Bundesvēra Universitātes politikas zinātnes profesore Urzula Minča.

Merkele CDU priekšsēža amatu, kurā bija aizvadījusi 18 gadus, pameta 2018.gadā, kad partija strauji zaudēja atbalstu un bija nonākusi dziļā identitātes krīzē, nespējo formulēt savu pozīciju iepretī strauji augošajai galēji labējo popularitātei.

Viņu partijas vadītāja krēslā nomainīja pašas izraudzītā Annegrēta Krampa-Karenbauere, taču jau pēc dažiem mēnešiem tai amatu nācās atstāt.

Tomēr Covid-19 dēļ CDU kongresu, kurā bija paredzēts ievēlēt partijas jauno līderi, nācās divkārt atlikt.

Tāpēc pirmo reizi CDU vēsturē piektdien sāksies digitālais partijas kongress, kura otrajā dienā, sestdien, 1001 delegātam būs jābalso par kristīgo demokrātu jauno līderi.

Ja neviens no kandidātiem balsojumā neiegūs vairāk nekā 50% balsu, tiks rīkota balsošanas otrā kārta. Izdarīto izvēli kongresa delegātiem pēc tam būs jāapstiprina ar biļeteniem, kas tiks nosūtīti pa pastu.

Merkele, kuras popularitāte, pateicoties apņēmīgajai rīcībai cīņā ar pandēmiju, atkal ir pieaugusi, atkārtoti uzsvērusi, ka neizteiks atbalstu nevienam no kandidātiem, lai gan vēl pagājušajā vasarā, apmeklējot Ziemeļreinu-Vestfāleni, viņa izteikusies, ka Lašetam piemītot nepieciešamās īpašības, lai ieņemtu kanclera amatu.