LETA30 янв.

Borreljs februārī apmeklēs Maskavu

Eiropas Savienības (ES) augstākais pārstāvis ārlietās un drošības politikā Žozeps Borreljs februārī apmeklēs Maskavu, lai izdarītu spiedienu uz Kremli jautājumā par Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija aizturēšanu, pirmdien atklājuši diplomāti.

Lai gan vairākas ES dalībvalstis aicinājušas atteikties no šādas vizītes, "Borreljs dosies uz Maskavu februāra sākumā, lai sniegtu skaidru vēstījumu no ES," ziņu aģentūrai AFP atklāja augsta ranga diplomāts.

Vizīte tika apstiprināta ES dalībvalstu ārlietu ministru sanāksmē Briselē, kur tika apspriesta reakcija uz Navaļnija aizturēšanu un protestētāju apspiešanu.

Pēc vairāku dalībvalstu aicinājumiem ieņemt stingrāku nostāju pret Maskavu, diplomāti apsprieda sankciju piemērošanu Kremlim, bet nolēma, ka ir priekšlaicīgi piemērot kādus soda pasākumus, atklāja kāds diplomāts.

"Sankcijas arī ir iespējamas, bet nepieciešams nogaidīt, lai redzētu, kas notiks Maskavā," norādīja kāds cits diplomāts.

Eiropas diplomāti iepriekš izteicās, ka no Briseles tiek sagaidīts, ka tā atturēsies no sankciju piemērošanas līdz 2.februārim, kad Navaļnijs stāsies tiesas priekšā, un būs skaidrs, vai viņš tiks paturēts apcietinājumā uz ilgāku laiku.

Navaļnijs 17.janvārī tika aizturēts Maskavas Šeremetjevas lidostā pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".

Krievijas Federālais sodu izpildes dienests Navaļnija aizturēšanu skaidro ar to, ka Navaļnijs esot pārkāpis viņam piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumus.

Dienests tiesā pieprasījis Navaļnijam piespriesto trīsarpus gadu nosacīto cietumsodu nomainīt pret reālu ieslodzījumu.

Sestdien Navaļnija atbalstam notika demonstrācijas vairāk nekā 100 Krievijas pilsētās, piedaloties desmitiem tūkstošiem cilvēku.

Demonstrāciju laikā drošības spēki aizturēja vairāk nekā 3700 cilvēkus, liecina nevalstiskās organizācijas "OVD-Info" apkopotā informācija.

ES ir pieprasījusi nekavējoties atbrīvot Navaļniju un demonstrāciju laikā aizturētos miermīlīgos protestētājus.

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis sanāksmē Briselē pirmdien uzsvēra, ka ES ļoti skaidri jāliek Krievijai saprast, ka šāda rīcība nav pieņemama.

Borrelja Maskavas apmeklējums būs pirmā ES augstākā ārlietu pārstāvja vizīte Krievijā kopš 2017.gada.

Diplomāti, kas neatbalsta šo vizīti, norādījuši, ka Kremlis varētu to izmantot, lai parādītu, ka ES kārto lietas ar Krieviju kā ierasts, neskatoties uz protestētāju apspiešanu.

Oktobrī saistībā ar Navaļnija slepkavības mēģinājumu ES aizliedza iebraukt ES un iesaldēja līdzekļus sešām augsta ranga Krievijas amatpersonām.