LETA7 нояб.

Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas jāanulē

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) izmeklēšanā konstatēts, ka augustā notikušās Baltkrievijas prezidenta vēlēšanas tikušas viltotas,  tāpēc tās jāanulē un jāsarīko jaunas vēlēšanas starptautiskā uzraudzībā, teikts ceturtdien klajā laistajā EDSO ziņojumā.

"Vispārējais secinājums ir šāds - ir pārliecinoši pierādījumi, ka 2020.gada 9.augusta prezidenta vēlēšanas tika viltotas," teikts Vīnē publiskotajā ziņojumā.

Septembrī 17 pārsvarā Eiropas valstis, arī Lielbritānija, Francija un ASV, aktivizēja EDSO tā dēvēto Maskavas mehānismu tiesību pārkāpumu izmeklēšanas uzsākšanai.

Austrijas cilvēktiesību zinātniekam Volfgangam Benedekam tika uzdots savākt informāciju par krāpšanos vēlēšanās, apsūdzībām par pilsoniskās sabiedrības aktīvistu un protestētāju vajāšanām, cilvēku patvaļīgo aizturēšanu un spīdzināšanu.

"Attiecībā uz apsūdzībām, kas ir saistītas ar cilvēktiesību pārkāpumiem, tika konstatēts, ka tie ir masveida un sistemātiski, un nešaubīgi pierādīti," norādīja Benedeks.

EDSO izmeklētājs balstīja savus secinājumus vairāk nekā 700 iesniegumos, kas saņemti no Baltkrievijas pilsoņiem un organizācijām, kā arī ANO cilvēktiesību ekspertiem un nevalstiskajām cilvēktiesību organizācijām.

Autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko valdība ar izmeklētājiem nesadarbojās un neļāva tiem iekļūt valstī.

17 valstis, kas aktivizēja izmeklēšanas uzsākšanu, kopīgā paziņojumā apliecināja, ka ziņojums to bažas apstiprina.