LETA4 дек.

Baltkrievija neatbild uz Lietuvas jautājumu par Astravjecas AES avārijas dzesēšanas sistēmas stāvokli pēc iespējama incidenta

Lietuvas Valsts kodoldrošības inspekcija (VATESI) nav saņēmusi Baltkrievijas Ārkārtējo situāciju ministrijas atbildi uz jautājumu par netālu no abu valstu robežas uzceltās Astravjecas atomelektrostacijas (AES) pirmā reaktora avārijas dzesēšanas sistēmas stāvokli pēc iespējama incidenta, par kuru nedēļas sākumā ziņoja Baltkrievijas nevalstiskās organizācijas "Ekodom" ("Ekomāja") portāls.

Atbildot uz otrdien nosūtīto Lietuvas regulatora pieprasījumu, kaimiņvalsts ministrija vienīgi norādījusi, ka kodoldegvielas ielādēšanas procesā spēkstacijā nav bijis nekādu incidentu, ko varētu kvalificēt kā īpašus vai ārkārtējus. Tādu pašu atbildi saņēmusi arī organizācija "Ekodom".

VATESI gatavojas tuvākajā laikā vēlreiz vērsties pie Baltkrievijas Ārkārtējo situāciju ministrijas, aicinot sniegt informāciju par visiem iespējamajiem incidentiem, tai skaitā tādiem, kuri varētu radīt sabiedrības bažas.

Kā ziņots, portāls "Ecohome-ngo.by" nedēļas sākumā publiskoja informāciju, ko bija saņēmis no Baltkrievijas kodolenerģētikas pretinieku kampaņas, kura norādīja, ka sadarbojas ar Astravjecas AES drošības jautājumos.

Tās atsūtītajā paziņojumā teikts, ka pirmā reaktora hidrauliskās testēšanas laikā noticis nopietns incidents, kurā būtiski bojāta avārijas dzesēšanas sistēmas cisterna, un, lai nebūtu jāatzīst avārijas fakts, cisternu tiek mēģināts saremontēt, lai gan drošības apsvērumu dēļ tā būtu jānomaina. Tādējādi reaktors tiek darbināts bez avārijas dzesēšanas sistēmas - tiek veikti izmēģinājumi, kāpinot jaudu, kas rada ļoti nopietna incidenta draudus, norādīja Baltkrievijas kodolenerģētikas pretinieku kampaņa, kas informāciju par notikušo saņēmusi no vairākiem savstarpēji nesaistītiem avotiem.

Par pirmā reaktora hidrauliskās testēšanas uzsākšanu Baltkrievijas ministrija paziņoja 7.septembrī, bet par tās pabeigšanu nav ziņots.

Astravjecas AES tika iedarbināta 3.novembrī un 7.novembrī oficiālā ceremonijā spēkstaciju atklāja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, bet jau dienu vēlāk elektroenerģijas ražošana tajā tika apturēta. Enerģētikas ministrija vēlāk skaidroja, ka elektroenerģijas ražošanas atsākšanai nepieciešams nomainīt "zināmu aparatūru", taču iemeslus neatklāja, tikmēr Baltkrievijas mediji ziņoja, ka pirmā energobloka turbīnu nācies apturēt transformatoru bojājuma dēļ.

Naktī uz 19.novembri elektroenerģijas ražošana Astravjecā tika atsākta.

Lietuva uzskata, ka Baltkrievija nav ievērojusi drošības prasības, ceļot spēkstaciju, kas atrodas aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas, bet Minska šos pārmetumus noraida.