LETA25 сент.

Baltkrievijā Lukašenko inaugurācijas dienā aizturēti vairāk nekā 360 protestētāju

Baltkrievijas milicija trešdien aizturējusi vairāk nekā 360 demonstrantu, kuri protestēja pret prezidenta Aleksandra Lukašenko slepeno inaugurācijas ceremoniju, un lielākā daļa no viņiem tika aizturēti Minskā, ceturtdien paziņoja Baltkrievijas Iekšlietu ministrija.

"Kopumā vakar par masu pasākumu likuma pārkāpšanu tika aizturēti 364 pilsoņi (252 no tiem Minskā)," teikts ministrijas paziņojumā.

No aizturētajiem 320 cilvēki paturēti apcietinājumā, lai viņu lietas varētu izskatīt tiesa, norādīts paziņojumā.

Ministrija arī pavēstīja, ka trešdien notikuši 59 atsevišķi protesti dažādās valsts vietās un to dalībnieku skaits tiek lēsts uz 5000.

Minskā trešdienas vakarā izgāja demonstrācijā vairāki tūkstoši cilvēku, kas nepiekrita slepeni sarīkotajai Lukašenko inaugurācijai. Milicija lietoja ūdensmetējus un asaru gāzi, lai izklīdinātu demonstrantus. Pāris vietās izcēlās sadursmes starp protestētājiem un drošības spēkiem.

Minskā protesti beidzās drīz pēc plkst.23, turklāt centrā ātrāk nekā pilsētas nomalēs.

ES un ASV ir reaģējušas uz Lukašenko inaugurāciju, atsakoties atzīt viņu par leģitīmu Baltkrievijas prezidentu.

Baltkrievijā kopš prezidenta vēlēšanām 9.augustā notiek plaši protesti pret Lukašenko režīmu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Lukašenko vēlēšanās ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - tikai 10,1% balsu.

Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība (ES) un citas Rietumvalstis, un Baltkrievijai draud ASV un ES sankcijas par vēlēšanu rezultātu viltošanu un protestētāju apspiešanu.

ANO cilvēktiesību izmeklētāja Anaisa Marina pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Baltkrievijā kopš vēlēšanām agresīvi aizturēti vairāk nekā 10 000 cilvēku un saņemtas vairāk nekā 500 sūdzības par spīdzināšanu un tūkstošiem cilvēku tikuši mežonīgi piekauti.