LETA29 янв.

Baltkrievijā aizturētie protestētāji pakļauti sistemātiskai spīdzināšanai

Baltkrievijā aizturētie protestētāji pakļauti sistemātiskai spīdzināšanai, teikts cilvēktiesību organizācijas "Amnesty International" jaunā ziņojumā.

Prezidenta vēlēšanas augusta sākumā un to pretrunīgi vērtētais iznākumus noveda pie masu protestiem pret Baltkrievijas ilgtermiņa līderi Aleksandru Lukašenko.

"Amnesty International" savā ziņojumā atsaucas uz aizturēto liecībām, ka viņi tikuši izģērbti kaili, sisti un viņiem dienām ilgi liegts ēdiens, ūdens un medicīniskā aprūpe.

"Tiesu sistēma Baltkrievijā ir cietusi pilnīgu neveiksmi, kad runa ir par vainīgo saukšanu pie atbildības," norādīja baltkrievu eksperte un aktīviste Jovanka Vornera.

Starptautiskajai sabiedrībai ir nekavējoties jārīkojas, lai nodrošinātu taisnīgumu, un cilvēktiesību pārkāpumi ir jāizmeklē, sacīja aktīviste.

Protestos kopš vēlēšanām aizturēti vairāk nekā 30 000 cilvēku, daudzi zaudējuši dzīvību un simtiem tikuši ievainoti.

"Amnesty International" ziņo, ka ir video, fotogrāfijas un liecības no aizturētajiem, upuriem un lieciniekiem, kas var tikt izmantotas kā pierādījumi tam, ka notikuši tiesību pārkāpumi.

Protesti pret Lukašenko režīmu Baltkrievijā nerimstas kopš 9.augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām. Par to uzvarētāju tika pasludināts līdzšinējais prezidents Lukašenko, tomēr opozīcija apsūdz režīmu plašā vēlēšanu rezultātu viltošanā un pieprasa viņa atkāpšanos.

Eiropas Savienība noteikusi sankcijas pret personām, kas atbildīgas par Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu un protestu apspiešanu, kā arī paziņojusi, ka neuzskata Lukašenko par leģitīmu prezidentu.