МирLETA27 апр.

Baltijas valstis sarunā ar Čehijas ārlietu ministru apstiprina savu solidaritāti Čehijai

Baltijas valstis paudušas kolektīvu solidaritāti Čehijai saistībā ar Krievijas izlūkdienesta nelegālajām aktivitātēm Čehijā - Krievijas specdienestu iesaisti sprādziena rīkošanā munīcijas noliktavā Vrbeticē 2014.gadā informēja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Pēc ĀM paustā, pirmdien notika Latvijas ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV), Igaunijas ārlietu ministres Evas Marijas Līmetsa, Lietuvas ārlietu ministra vietnieka Arnolda Pranckeviča un Čehijas ārlietu ministra Jakuba Kulhāneka videokonference. Sarunā tika apspriestas arī Latvijas, Igaunijas, Lietuvas un Čehijas attiecības ar Krieviju, kā arī NATO un Eiropas Savienības (ES) loma tajās.

Rinkēvičs, Līmetsa un Pranckevičs apsveica Kulhāneku ar stāšanos amatā.

Savukārt Kulhāneks izteica pateicību Baltijas valstīm par solidaritāti un lēmumu izraidīt četrus Krievijas izlūkdienestu pārstāvjus.

ĀM atzīmēja, ka Latvija bija starp pirmajām valstīm, kas paudusi solidaritāti politiskā līmenī, kā arī atbalstījusi kopīgos paziņojumus gan ES, gan NATO līmenī.

Jau rakstīts, ka Latvija, Lietuva un Igaunija, solidarizējoties ar Čehiju un konsultējoties ar sabiedrotajiem ES un NATO, pagājušajā nedēļā paziņojušas, ka izraida no valsts Krievijas diplomātus.

Tādējādi visas trīs Baltijas valstis apliecinājušas atbalstu Čehijai, kura pagājušajā sestdienā izraidīja 18 Krievijas diplomātus, kas saskaņā ar Čehijas izlūkdienesta atzinumu ir Krievijas izlūkdienestu slepenie aģenti. Kā ziņots, atbildot uz to, Krievija izraidīja 20 Čehijas vēstniecības darbiniekus.

Kā ziņots, lēmumu izraidīt Krievijas diplomātus Čehijas varasiestādes pieņēma, nonākot pie slēdziena, ka Krievijas izlūkdienesti ir saistīti ar sprādzienu munīcijas noliktavā.

Čehijas valdība arī lūgusi ES un NATO partnervalstis solidarizēties ar to un izraidīt daļu Krievijas vēstniecību darbinieku.