LETA27 нояб.

"Baltic Restaurants Latvia": Tuvākajās dienās vairs nevarēsim nodrošināt darbu teju 250 darbiniekiem

Ja atbalsta noteikumi paliks nemainīgi, tuvāko dienu laikā darbu varētu zaudēt 250 ēdināšanas pakalpojumu sniedzēja SIA "Baltic Restaurants Latvia" darbinieki, kuri nevarēs saņemt arī dīkstāves pabalstu norādīja kompānijas pārstāvji.

"Baltic Restaurants Latvia", kas strādā ar zīmoliem "Daily", "Chat" un "Restart", pārstāvji pauda, ka uzņēmums ir vērsies pie Ekonomijas ministrijas (EM) ar aicinājumu pārskatīt valsts atbalsta mehānismus saistībā ar Covid-19 izraisīto krīzi.

Kompānijas pārstāvji skaidroja, ka atzinīgi novērtē Latvijas valdības centienus krīzes situācijā atbalstīt uzņēmumus un iedzīvotājus, taču atkārtoti vērš uzmanību uz nepieciešamajām izmaiņām Ministru Kabineta (MK) noteikumos par atbalsta sniegšanu, lai iecerētais atbalsts sasniegtu izvirzītos mērķus.

"Patlaban atbalsta mehānismos tiek ignorēts tas, ka dažādos ēdināšanas nozares segmentos būtisku lomu spēlē sezonalitāte - izglītības iestādes bija slēgtas augustā, oktobrī bija brīvdienas un jau pakāpeniska pāreja uz attālinātajām mācībām, uzņēmumu un iestāžu darbinieku ēdināšana augustā arī vēl nebija atjaunojusies, jo vasaras periodā daudzi vēl izmantoja iespēju strādāt attālināti. Līdz ar to augusta-oktobra vidējais apgrozījuma līmenis tiek mākslīgi samazināts, kā rezultātā daļa ēdinātāju nespēs kvalificēties atbalsta kritērijiem, lai arī objektīvi piedzīvo kritumu, un bez šī atbalsta būs spiesti atlaist darbiniekus un izbeigt uzņēmumu darbību," sacīja uzņēmuma pārstāvji.

"Baltic Restaurants Latvia" pārstāvji aicināja valdību mainīt atbalsta kvalifikācijas kritērijus un konkrētā atbalsta mēneša apgrozījumu salīdzināt ar jebkura viena mēneša apgrozījumu no periodā augusta līdz oktobrim, līdzīgi kā tas ir MK noteikumos atbalstam tūrisma nozarei. Tas ļautu ņemt vērā dažādu nozaru iespējamo specifiku un sezonalitāti.

Tāpat valdībai "Baltic Restaurants Latvia" piedāvāja veikt salīdzināšanu ar 2019.gada vidējo mēneša apgrozījumu, kā tas ir MK noteikumos par publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības mantas nomas maksas atbrīvojuma vai samazinājuma piemērošanu sakarā ar Covid-19 izplatību, jo salīdzinājums ar pirmskrīzes periodu ir objektīvāks.

"Tiem ēdinātājiem, kas vasarā bija atjaunojuši savu darbību pilnībā, piemēram, Latvijas reģionos, kur bija liela vietējo un Baltijas tūristu plūsma, būs iespēja kvalificēties atbalstam arī ar esošajiem kritērijiem, taču tiem ēdinātājiem, kas nodrošina pakalpojumus skolās, vai sociālās aprūpes iestādes, kur epidemioloģiskās drošības pasākumu dēļ bija nepieciešami arī papildu izdevumi, vai augstskolās un skolās, kuras nedarbojās vasarā, kvalifikācija ir praktiski neiespējama," norādīja kompānijas pārstāvji.

Atgādinot, ka "Baltic Restaurants Latvia" kopumā uzņēmums nodrošina ēdināšanu 47 skolās Latvijā, uzņēmuma valdes locekle Anita Gleizde uzsvēra, ka līdz ar jaunām prasībām un ierobežojumiem skolās kompānija saņēmusi ziņas no vairāk nekā desmit skolām par daļēju pāreju uz attālināto apmācību arī 1.-4.klašu grupās. Valdes locekle prognozēja, ka tāda pati situācija būs arī pārējās skolās, arī augstskolas šogad vairs neatsāks darbu klātienē.

"Mēs katru dienu saņemam arī arvien satrauktākus jautājumus no mūsu darbiniekiem: "Vai būs darbs rītdien, vai būs darbs nākošajā mēnesī, vai būs pabalsti?" Tie ir mūsu darbinieki, kurus ar dīkstāves pabalstu palīdzību izdevās neatlaist pavasarī, bet, ņemot vērā pašreizējās situācijas attīstību, daudziem no viņiem mēs vairs nevaram solīt darbu tuvāko divu vai pat četru mēnešu laikā. Un, nekvalificējoties atbalstam, nevarēsim nodrošināt arī dīkstāves pabalstus," akcentēja Gleizde

Vienlaikus uzņēmuma valdes locekle skaidroja, ka ir jāsaprot, ka vietās, kur nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu pakalpojumu, piemēram, sociālās aprūpes centros, "Baltic Restaurants Latvia" ir jātur diezgan būtisks skaits darbinieku rezervē, lai sliktākajā gadījumā varētu aizvietot uz laiku saslimušos darbiniekus.

Kā liecina informācija "Firmas.lv", "Baltic Restaurants Latvia" apgrozījums pagājušajā gadā bija 21,1 miljons eiro, kas ir par 10,5% vairāk nekā 2018.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās par 24,2%.

"Baltic Restaurants Latvia" strādā ar Daily", "Chat" un "Restart" zīmoliem. Kompānija reģistrēta 2001.gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,6 miljoni eiro. Uzņēmums pieder "Baltic Restaurant Business", un tā patiesie labuma guvēji ir Guntis Bredovskis, Aigars Kaugars un Anita Gleizde.

Kā ziņots, saslimstības ar Covid-19 ierobežošanai no 9.novembra līdz 6.decembrim Latvijā ir izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā spēkā būs virkne ierobežojumu, nosaka valdības lēmums.

Uz ārkārtas situācijas laiku Latvijā aizliegti pakalpojumi, kas saistīti ar izklaidi un labsajūtu.

Valdības lēmums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu paredz, ka noteiktajā periodā Latvijā tiek aizliegta izklaides pakalpojumu sniegšana bāros, naktsklubos, diskotēkās, akvaparkos, pirtīs, SPA, slidotavās, spēļu zālēs, bērnu viesību organizēšanas vietās, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos, bērnu rotaļu istabās, bērnu pieskatīšanas istabās. Minētais aizliegums neattiecas uz atpūtu dabas takās.

Sabiedriskās ēdināšanas vietās atļauts izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai.