МирLETA20 янв.

Baidens ierosinās nelegālajiem imigrantiem astoņu gadu ceļu uz ASV pilsonību

Jaunievēlētais ASV prezidents Džo Baidens uzreiz pēc inaugurācijas plāno nākt klajā ar jaunu imigrācijas likumprojektu, cerot nodrošināt astoņu gadu ceļu uz pilsonību aptuveni 11 miljoniem cilvēku, kuri dzīvo ASV bez definēta tiesiskā statusa.

Baidena ierosinājums būs krasā pretstatā ar ASV prezidenta Donalda Trampa stingro nostāju imigrācijas jautājumos.

Baidena ierosinājums būs viens no ātrākajiem ceļiem uz ASV pilsonību cilvēkiem, kas dzīvo bez definēta tiesiskā statusa, bet neparedz drošības pastiprināšanu uz robežām, ko vēlas daudzi republikāņi, un tas nozīmē, ka likumprojekta ceļš cauri Kongresam būs sarežģīts.

Gaidāms, ka simtiem lapaspušu biezais likumprojekts tiks prezentēts trešdien pēc Baidena inaugurācijas, atklājis kāds anonīms avots.

Kandidējot uz prezidenta amatu, Baidens nodēvēja Trampa imigrācijas politiku par nežēlīgu uzbrukumu amerikāņu vērtībām un sacīja, ka viņš novērsīs Trampa nodarīto kaitējumu, vienlaikus turpinot saglabāt robežu drošību.

Likumprojekts paredz, ka cilvēkiem, kas dzīvoja ASV 2021.gada 1.janvārī bez definēta tiesiskā statusa, tiks piedāvāts piecu gadu ilgs ceļš uz pagaidu statusu vai zaļo karti, ja viņi izturēs drošības pārbaudi, maksā nodokļus un atbildīs citām pamata prasībā. Tālāk tiks piedāvāts trīs gadu ilgs ceļš līdz naturalizācijai, ja viņi izlems iegūt ASV pilsonību.

Daļai imigrantu šis process būtu vēl ātrāks. Tā dēvētie sapņotāji - jauni cilvēki, kas nelikumīgi ieradās ASV, būdami bērni - kā arī lauksaimniecībā nodarbinātie un cilvēki ar pagaidu aizsardzības statusu varētu ātrāk kvalificēties zaļajai kartei, ja viņi strādā, mācās vai atbilst citām prasībām.

Šis likumprojekts nav tik plašs, kā pēdējā lielā imigrācijas reforma, kas tika ierosināta laikā, kad Baidens ieņēma viceprezidenta amatu prezidenta Baraka Obamas administrācijā.

Piemēram, Baidena ierosinātais likumprojekts neparedzēs robežu drošību pastiprināšanu, bet aicinās izstrādāt stratēģijas. Likumprojekts arī neradīs jaunas vīzu programmas.

Gaidāms, ka Baidens, pildot savus priekšvēlēšanu solījumus, ātri ķersies arī pie citu Trampa imigrācijas lēmumu atcelšanas, tostarp, atcels aizliegumu iebraukt ASV no vairākām musulmaņu valstīm.

Baidena sabiedrotie un pat vairāki republikāņi ir identificējuši imigrāciju kā svarīgu jautājumu, kurā jaunā administrācija varētu atrast kopīgu valodu ar republikāņu līderi Senātā Miču Makonelu un citiem republikāņu senatoriem, lai izvairītos no strupceļa, kurā nonākušas iepriekšējās administrācijas.

Šāda uzvara, pat iekļaujot kompromisus, varētu būt ļoti nozīmīga, Baidenam cerot uz uzvarām likumdošanas procesā Kongresā, kur republikāņi noteikti iebildīs pret citām Baidena prioritātēm, kas ietver federālo izdevumu palielināšanu un izmaiņas nodokļu politikā.