МирLETA27 янв.

Austrijā "Wirecard" izmeklēšanā aizturēts bijušais deputāts un divi izlūkdienesta darbinieki

Austrijā izmeklēšanā pret finanšu skandālā ierauto maksājumu kompāniju "Wirecard" aizturēti divi bijušie Austrijas iekšzemes izlūkdienesta darbinieki un galēji labējais politiķis, kādreizējais parlamenta deputāts Tomas Šellenbahers, šonedēļ paziņojušas varasiestādes.

Divi bijušie Austrijas Federālā terorisma apkarošanas un konstitūcijas aizsardzības biroja (BVT) darbinieki un bijušais nacionālkonservatīvās Brīvības partijas (FPÖ) politiķis tiek turēti aizdomās par palīdzēšanu bijušajam "Wirecard" izpilddirektoram Austrijas pilsonim Janam Marsalekam aizbēgt no Vācijas.

Šellenbahers palīdzēja Marsalekam noorganizēt lidojumu ar privātu lidmašīnu uz Baltkrieviju, ziņu aģentūrai APA apliecināja politiķa advokāts.

Viens no bijušajiem iekšējā izlūkdienesta darbiniekiem pēc nopratināšanas tika atbrīvots, bet Šellenbahers paturēts apcietinājumā, paziņoja prokuratūra.

Vai trešais aizturētais tiks atbrīvots vai paturēts apcietinājumā, vēl nav izlemts.

Marsaleks pazuda jūnijā, kad kļuva zināms, ka auditorkompānija "Ernst & Young" šajā uzņēmumā atklājusi 1,9 miljardu eiro iztrūkumu.

Vācijas varasiestādes uzskata, ka Marsaleks, bijušais "Wirecard" vadītājs Austrijas pilsonis Markuss Brauns un vairākas citas personas izkrāpuši investoriem un bankām vairāk nekā trīs miljardus eiro, nepamatoti palielinot uzņēmuma bilanci.

Vācijas prokurori arī izmeklē, vai aizdomās turamiem izņēmuši lielas summas no "Wirecard".

Saskaņā ar Vācijas ģenerālprokuroru nevar izslēgt iespēju, ka Marsaleks bijis Austrijas iekšējā izlūkdienesta avots.

BVT novēro ekstrēmistus, tostarp galēji labējos radikāļus, kas saistīti ar FPÖ, islāmistus un kreisos ekstrēmistus.

Izlūkdienests pēdējos gados bijis iesaistīts vairākos politiskos skandālos.

2018.gada februārī policija veica kratīšanu izlūkdienesta birojā, lai atklātu nelegālas aktivitātes. Vairums politisko partiju tobrīd pauda uzskatu, ka tas bija toreizējā galēji labējā iekšlietu ministra Herberta Kikla mēģinājums graut izlūkdienesta ietekmi.

Zaļie, kas ietilpst Austrijas valdošajā koalīcijā, pauda viedokli, ka šīs aizturēšanas ir vēl viens pierādījums tam, ka pastāv saistība starp izlūkdienesta darbiniekiem, "Wirecard", Marsaleku un FPÖ.

"Marsalekam bija nepieciešami, viņš meklēja un atrada politiķus ar varu un amatpersonas ar pieeju slepeniem dokumentiem," teikts zaļo deputāta Davida Štegmillera paziņojumā.

"Marsalekam bija ļoti labas attiecības ar Krieviju un krievu izlūkdienestiem. Kāda bija viņu loma šajā?" jautāja deputāts.

Kopš terorakta novembrī Vīnē atklājies, ka iekšējais izlūkdienests nav veicis preventīvus pasākumus.

Izlūkdienesta darbiniekiem bijis zināms, ka uzbrucējs ticies ar citiem radikāliem islāmistiem un mēģinājis iegādāties munīciju.