ЛатвияLETA26 янв.

ASV un Latvija būs cieši partneri un sabiedrotie transatlantisko saišu veicināšanā

ASV un Latvija būs cieši partneri un sabiedrotie transatlantisko saišu veicināšanā, par sadarbību ar jauno ASV administrāciju sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Tāpat ministrs pavēstīja, ka Latvija plāno iestāties par ciešākām Eiropas un ASV attiecībām tirdzniecības un klimata jomā. Pēc Rinkēviča paustā, Latvija ir no tām valstīm, kas uzskata, ka Eiropas Savienībai (ES) un ASV ir jābūt ciešiem partneriem iepretim Ķīnai un Krievijai.

"Mums ir savstarpēji jāsadarbojas. Turklāt pieļauju, ka tiklīdz to ļaus epidemioloģiskā situācija gan ASV, gan arī Latvijā, jau pavasarī varētu notikt pirmie kontakti starp augstākajām Latvijas un ASV amatpersonām," pieļāva Rinkēvičs.

Viņš arīdzan uzsvēra, ka daudzi ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas drošības un ārpolitikas ekspertus un vadītājus Latvijas puse pazīst jau gadu gadiem, jo tie iepriekš ieņēmuši dažādus amatus ASV valdībā. Tāpēc, ārlietu ministra ieskatā, daudzos jautājumos runa būs vairāk par veco saišu atjaunošanu, nostiprināšanu un attīstīšanu.

Ministrs norādīja, ka vēlēšanu kampaņas laikā, toreiz vēl kandidāts Baidens iezīmēja vairākus aspektus savā ārpolitikas programmā, tostarp jautājumus, kas attiecas uz Baltijas valstīm un Latviju. Pēc Rinkēviča domām, šīs programmas uzstādījumi lielā mērā sasaucas ar to, ko 2016.gada augustā Baidens sacīja Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, proti, ka ASV un Baltijas valstis būs cieši sabiedrotie un partneri.

"Ņemot vēra Baidena iepriekšējo politisko darbību, mēs varam sagaidīt ļoti noteikta kursa turpināšanos gan drošības, gan aizsardzības jautājumos. Domāju, ka turpināsies ASV atbalsts NATO spēku klātbūtnei Latvijā, pastāvīgajām mācībām un finansiālajam atbalstam," sacīja Rinkēvičs, uzsverot, ka gan republikāņu, gan demokrātu partijas prezidenti, ASV Pārstāvju palātas un Senāta locekļi vienmēr atbalstījuši Latvijas drošības un aizsardzības intereses, kā arī valsts tālāku integrāciju eiroatlantiskajās struktūrās.

Ārlietu ministrs vērsa uzmanību, ka divpusējo attiecību dienas kārtībā būs arī visi tie jautājumi, pie kuriem noritējis darbs aizvadīto gadu laikā un tie ir - cīņa ar korupciju un naudas atmazgāšanu, restitūcijas jautājumi, kas, kā uzsvēra Rinkēvičs, nav vienkārši un viegli procesi, tomēr arī tie ir dienas kārtībā.

Ministra ieskatā, būtu jāsaglabā Trīs jūru iniciatīva un jāpalielina ASV klātbūtne reģiona enerģētikas, ekonomikas, transporta un digitālajos projektos. Plānots turpināt darbu pie kiberaizsardzības un dezinformācijas jautājumiem.

Jautāts, ko atšķirīgu no bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas, var gaidīt no Baidena administrācijas, Rinkēvičs akcentēja, ka to rādīs laiks, tomēr jau savas darbības pirmajā darbadienā Baidens parakstīja vairākus izpildrīkojumus par ASV atkalpievienošanos Parīzes nolīgumam par klimata pārmaiņu ierobežošanu un Pasaules Veselības organizācijai.

"Tas parāda, ka ASV starptautiskajā ziņā stiprinās daudzpusēju dienas kārtību un tas ir pozitīvi. Domāju, ka Eiropas un ASV attiecībās dominēs centieni meklēt kopējo, bet ir skaidrs, ka būs jautājumi, kuros ASV politika nemainīsies, piemēram, aizsardzības izdevumi NATO dalībvalstīm kā minimums 2% no iekšzemes kopprodukta (IKP) apmērā," teica ārlietu ministrs.

Viņš norādīja, ka Latvija šo kritēriju izpilda pilnībā, jo šim nolūkam šogad ir atvēlēti 2,3% no IKP. Rinkēviča ieskatā, saglabāt aizsardzības izdevumus arī pandēmijas apstākļos bijusi pareiza rīcība.