LETA10 мая

ASV pieļauj kodolpakta atjaunošanu pirms Irānas jūnija vēlēšanām

Vienošanos par Irānas kodolpakta glābšanu iespējams pamākt tuvāko nedēļu laikā vēl pirms jūnijā gaidāmajām Irānas parlamenta vēlēšanām dienu pirms kodolsarunu atsākšanās Vīnē, paziņoja ASV Valsts departamenta amatpersona.

Notiek "aktīvas diskusijas, netiešas diskusijas" ar Teherānu, lai panāktu Irānā aizturēto ASV pilsoņu atbrīvošanu, norādīja amatpersona, nepaskaidrojot, vai tas ir nosacījums, lai panāktu ASV atgriešanos kodolpaktā.

Aprīļa sakumā Vīnē sākās netiešas Vašingtonas un Teherānas sarunas, pārējām 2015.gada kodolpakta dalībniecēm veicot vidutāja lomu.

ASV vienošanos pameta Donalda Trampa administrācijas laikā un noteica Irānai sankcijas, savukārt Irāna pēc šī ASV soļa sāka atvirzīties no vienošanās prasību ievērošanas.

Sarunu mērķis Vīnē ir pakta atdzīvināšana, bet, lai tas notiktu, Irānai un ASV ir jāvienojas par Trampa noteikto sankciju atcelšanu un par Irānas apņemšanos atsākt saistību ievērošanu.

Pirmās trīs sarunu kārtas bijušas nopietnas un produktīvas, sacīja ASV amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.

Krievija norādījusi, ka vēlas vienošanās panākšanu divu nedēļu laikā, lai sarunas neaizēno Irānas 18.jūnija vēlēšanu kampaņa.

Vašingtona šādu iespēju neizslēdz.

"Ir iespējams panākt vienošanos pirms Irānas vēlēšanām. Pavisam noteikti," sacīja Valsts departamenta amatpersona.

"Tas ir paveicams, jo tā nav nekāda raķešzinātne - tā nav jaunas vienošanās izstrāde, tā ir vienošanās, kas tikusi grauta, atdzīvināšana," piebilda amatpersona.

Irānas mediji nedēļas nogalē vēstīja, ka esot panākta vienošanos par abu pušu ieslodzīto cilvēku atbrīvošanu.

Gan Teherāna, gan Vašingtona noliegušas, ka šāda vienošanās būtu noslēgta.

"Šādas vienošanās nav," sacīja ASV amatpersona. "Mēs vēlamies, lai šis jautājums tiktu atrisināts iespējami drīz. Mēs gribam ķerties klāt ieslodzīto jautājumam nekavējoties."