LETA8 июн.

ASV federālais tiesnesis atceļ Kalifornijas štata uzbrukuma ieroču aizliegumu

ASV federālais tiesnesis atcēlis Kalifornijas štata uzbrukuma ieroču aizliegumu, kas noteikts pirms vairāk nekā trīsdesmit gadiem.

Šo lēmumu, kas pieņemts laikā, kad valstī turpina pieaugt ar šaujamieročiem pastrādātu slepkavību skaits, nekavējoties nosodījis štata gubernators Gevins Ņūsoms, norādot, ka tas "tiešā veidā apdraud sabiedrības drošību".

Tiesnesis Rodžers Benitess pasludinājis par antikonstitucionālu aizliegumu, kas Kalifornijā bijis spēkā kopš 1989.gada, un aizstāvējis amerikāņu tiesības turēt pusautomātiskās šautenes.

Kā izteicies tiesnesis, populārā šautene AR-15, "tāpat kā Šveices armijas nazis, apvieno sevī perfektu ieroci gan mājas, gan tēvzemes aizstāvēšanai".

"Ieroči un munīcija ir bīstami noziedznieku, tirānu un teroristu rokās, bet atbildīgu un likumpaklausīgu pilsoņu rokās tie ir derīgāki," viņš paziņojis.

Tiesas lēmumu var pārsūdzēt 30 dienu laikā, un gubernators solījis tā rīkoties.

"Mēs neatsakāmies no šīs cīņas un centīsimies panākt veselajā saprātā balstītu ieroču likumu, kas glābs dzīvības," teikts viņa izplatītajā paziņojumā.

Benitesa lēmums pasludināts laikā, kad visās Amerikas Savienotajās Valstīs vērojams bruņotas vardarbības pieaugums. Pagājis tikai nedaudz vairāk par nedēļu, kopš apšaudē vagonu parkā Kalifornijas štatā dzīvību zaudēja deviņi cilvēki. Vēlāk, veicot kratīšanu šāvēja mājā, kuru neilgi pirms apšaudes tika mēģināts nodedzināt, tur atrasti 12 šaujamieroči un aptuveni 22 000 munīcijas vienības.

Masveida incidenti ar šaujamieročiem notikuši arī Floridā, Indiānā, Kolorādo un Džordžijā. ASV prezidents Džo Baidens šo vardarbības kāpumu jau nosaucis par epidēmiju.