LETA19 мар.

ASV attiecībās ar Ziemeļkoreju apsver gan spiediena izdarīšanu, gan diplomātiskus risinājumus

Savienotās Valstis apsver gan spiediena izdarīšanu, gan diplomātiskus risinājumus attiecībās ar Ziemeļkoreju, ceturtdien paziņojis ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens.

Blinkens ar šādu paziņojumu nācis klajā pēc tam, kad augsta ranga Ziemeļkorejas amatpersona noraidīja jebkādas sarunas ar ASV kamēr Vašingtona nebūs mainījusi savu politiku.

Blinkens, atrodoties vizītē Dienvidkorejā, paziņoja, ka ASV prezidenta Džo Baidena administrācija, konsultējoties ar sabiedrotajiem, tuvākajās pāris nedēļās pabeigs Ziemeļkorejas politikas izvērtējumu.

Tiek apsvērta gan spiediena izdarīšana, gan diplomātiski varianti, norādīja Blinkens, bet plašāk nepaskaidroja, kādu pieeju ASV grasās ieņemt.

Ziemeļkorejas ārlietu ministra vietniece Čoi Sonhui ceturtdien nodēvēja Baidena administrācijas mēģinājumus kontaktēties ar Phenjanu par lētu triku, kura mērķis ir novilcināt laiku.

Mediji ziņo, ka Savienotās Valstis kopš februāra vidus mēģina kontaktēties ar Ziemeļkoreju.

Čoi pārmeta Vašingtonai naidīgu politiku pret Ziemeļkoreju un paziņoja, ka nekādi kontakti vai dialogs nav iespējams, kamēr ASV nebūs mainījusi savu nostāju.

"Lai sarīkotu dialogu, abās pusēs jārada atmosfēra, kurā iespējams apmainīties vārdiem uz vienlīdzīgiem pamatiem," paziņoja Čoi.

Čoi paziņojums, ko publicēja Ziemeļkorejas ziņu aģentūra KCNA, ir Phenjanas pirmais apstiprinājums, ka Baidena administrācija mēģinājusi ar to sazināties.

Baltā nama preses pārstāve pagājušajā nedēļā pavēstīja, ka šie centieni bijuši nesekmīgi.

Mērķis ir paļauties uz diplomātiju un samazināt eskalācijas risku, viņa piebilda.

Baidena priekštecis ASV prezidenta amatā Donalds Tramps sāka sarunas ar Ziemeļkoreju par tās kodolprogrammu un pat tikās ar šīs valsts līderi Kimu Čenunu. Taču, neskatoties uz šiem centieniem, nekāds progress sarunās netika panākts.

Blinkens un ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins vizītē Dienvidkorejā nāca klajā ar kopīgu paziņojumu ar Dienvidkorejas kolēģiem. Tajā uzsvērts, ka Ziemeļkorejas kodolprogramma un ballistisko raķešu programma ir sabiedroto prioritāte un viņi apņēmušies risināt šos jautājumus.