LETA9 апр.

ASV apņemas izvest kaujas spēkus no Irākas, bet nemin termiņu

ASV šonedēļ apņēmās izvest no Irākas visus tur atlikušos kaujas spēkus, tomēr abas puses nenoteica termiņu, līdz kuram tas tiktu izdarīts.

ASV prezidenta Džo Baidena administrācijas pirmais "stratēģiskais dialogs" ar Irāku notiek laikā, kad Irānas atbalstīti šiītu paramilitārie grupējumi gandrīz katru dienu apšauda ar raķetēm militārās bāzes ar ārvalstu spēkiem Irākā, cerot piespiest ASV izvest savus spēkus.

Videokonferencē, kuru vadīja ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens un Irākas ārlietu ministrs Fuads Huseins, abas valstis vienojās, ka Irākas spēki ir gatavi uzņemties lielāku atbildību.

"Puses apstiprināja, ka ASV un koalīcijas spēku misija tagad ir pārgājusi uz tādu, kas fokusējas uz apmācības un konsultēšanas uzdevumiem, tādējādi pieļaujot jebkādu atikušo kaujas spēku pārdislocēšanu no Irākas, laiku tam nosakot drīz gaidāmās tehniskās sarunās," teikts kopīgā paziņojumā.

Irāka mēģina uzturēt labas attiecības gan ar ASV, gan ar Irānu, kur iedzīvotāju vairākums tāpat kā Irākā ir šiīti.

Bijušais ASV prezidents Donalds Tramps sava amata termiņa pēdējos mēnešos bija nolēmis samazināt ASV karavīru skaitu Irākā un Afganistānā.

Bijušais ASV prezidents Baraks Obama bija izvedis visus ASV spēkus no Irākas, kur tie atradās pēc 2003.gadā veiktā iebrukuma. Tomēr Obama 2014.gadā atkal nosūtīja ASV spēkus uz Irāku, atbildot uz džihādistu grupējuma "Islāma valsts" zvērībām Irākā un Sīrijā.