Kantar/LZ.LV30 нояб.

Arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju izjūt koronavīrusa radītās situācijas ietekmi uz ikdienas dzīvi

Jaunākie Kantar veiktā Covid-19 barometra pētījuma dati liecina, ka koronavīrusa izraisītā ārkārtas situācija ietekmē gandrīz pusi (46%) Latvijas iedzīvotāju ikdienas dzīvi (jūnijā: 38%; augustā: 31%). Vislielākā ietekme vērojama tieši jauniešu vecuma grupā (18-24). Pieaudzis to jauniešu skaits, kuri uzskata, ka esošās situācija atstāj negatīvu ietekmi uz viņu garīgo veselību (no 34% augustā uz 51% novembrī). Valstī kopumā 30% iedzīvotāju uzskata, ka pašreizējā situācija spēcīgi ietekmē viņu garīgo veselību (iepriekš 19%).

Būtiski palielinājies arī to iedzīvotāju skaits, kas ir gatavi ievērot noteiktos drošības pasākumus (no 57% augustā uz 71% novembrī). Tajā pašā laikā cilvēki ir nobijušies, ka var saslimt, neatkarīgi no tā, cik ļoti viņi par sevi rūpējas un ievēro piesardzības pasākumus (45%, iepriekš augustā tie bija 28%).

49% Latvijas iedzīvotāju atklāj, ka ir satraukušies par šī brīža situāciju. Vasaras periodā uztraukums sabiedrībā turpināja samazināties, bet, rudenī, aktivizējoties vīrusa izplatībai, tas ir pieaudzis (martā: 66%; maijā: 43%; jūnijā: 29%; augustā: 28%).

Būtiski, ka satraukums pieaudzis visu iedzīvotāju vidū, gan jauniešos, gan vecāka gadagājuma cilvēkos.

Situācijas saasināšanās radījusi lielāku neticību veselības sistēmai – tikai 29% domā, ka ar vīrusa uzliesmojumu tiekam galā labi (augustā tie bija 37%). Savukārt, pēdējo mēnešu laikā nav būtiski mainījies to iedzīvotāju skaits (28% gan augustā, gan novembrī), kas domā, ka valdība dara visu, ko spēj, lai samazinātu krīzi.

Koronavīrusa radītā situācija ietekmēja daudzu Latvijas iedzīvotāju ikdienu un turpina ietekmēt sabiedrības uzvedību. Valdības lēmumi par drošības prasībām koronavīrusa “Covid-19” izplatības ierobežošanai ietekmēja ļoti daudzas uzņēmējdarbības nozares, kā rezultātā daudzi zaudēja darbus un ienākumu avotus.

Saasinoties Covid-19 uzliesmojumam un pastiprinoties dažādiem ierobežojumiem, līdztekus cilvēkus fiziskai veselībai īpaši aktuāla ir arī sabiedrības psihiskā veselība.

Joprojām tie galvenie faktori, kas ietekmē psihisko veselību, ir neskaidrība, apdraudētības sajūta par to kā ietekmēt šo procesu.

LZ.LV apkopoja informāciju par Palīdzības iespējām psihisku traucējumu gadījumā koronavīrusa pandēmijas laikā:

· Krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” krīzes tālrunis: 67222922; 27722292.

· Informācija par COVID-19 Latvijā: www.spkc.gov.lv un pasaulē: www.who.int

· Psihiatra konsultācijas var saņemt psihiatru ambulatorajās praksēs, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra ambulatorajos centros “Pārdaugava” un “Veldre”, Reģionālo psihiatrisko stacionāru ambulatorajās un uzņemšanas nodaļās (Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā un Strenčos).