LETA6 дек.

Ar EK vides, okeānu un zivsaimniecības komisāru diskutēs par Eiropas Zaļo kursu

Tiešsaistē 10.decembrī notiks vides jautājumiem veltīti pasākumi - diskusija ar Eiropas Komisijas (EK) vides, okeānu un zivsaimniecības komisāru Virgīniju Sinkēviču par Eiropas Zaļo kursu, kā arī diskusija "Plastmasa zem lupas", kurā pārrunās pētījuma "Plastics in the Spotlight" rezultātus.

Kā informēja Eiropas Savienības (ES) mājā, saruna ar vides komisāru Sinkēviču, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieci vides aizsardzības jautājumos Aldu Ozolu un Latvijas Universitātes pētnieku un biedrības "Zaļā brīvība" vadītāju Jāni Brizgu notiks tiešsaistē no plkst.15 līdz 16.

Interesenti tai varēs sekot līdzi EK pārstāvniecības sociālā tīkla "Facebook" profilā un tīmekļvietnē "esmaja.lv". Diskusijas uzmanības centrā būs jautājumi, kas saistīti ar Eiropas izaicinājumiem virzībā uz Zaļo kursu, aprites ekonomiku ikdienā, cīņā ar klimata pārmaiņām. Tāpat pasākumā tiks runāts, kā tiek apsaimniekoti ezeri, jūras, meži.

Savukārt no plkst.18 līdz 19.30 ES māja sadarbībā ar Pasaules Dabas fondu un "Zero Waste Latvija" organizē tiešsaistes diskusiju "Plastmasa zem lupas".

Kā norādīja pasākuma rīkotāji, plastmasa ne tikai kaitē videi, bet var arī apdraudēt cilvēku veselību. Pārtikas iepakojumos esošā plastmasa var saturēt veselībai bīstamas ķīmiskās vielas, ietekmējot cilvēku endokrīno sistēmu. Diskusijā tiks meklētas atbildes uz jautājumiem, kāda plastmasa satur veselībai kaitīgas vieglas un, vai un kā ir iespējams no šīm vielām izvairīties.

Diskusijā tiks pārspriesti pētījuma "Plastics in the Spotlight" rezultāti. Pētījumā piedalījās arī desmit Latvijas sabiedrībā zināmas personības. Diskusijā par pētījuma rezultātiem, plastmasas ietekmi uz veselību, ilgtspējīgu iepakojumu, kā arī ES nostāju par pārtikas iepakojuma materiālu drošumu sarunāsies pētījuma dalībnieki, vides un ķīmijas eksperti.

Diskusija būs skatāma tiešraidē ES mājas un "Zero Waste Latvija" sociālā tīkla "Facebook" lapā, kā arī "Zero Waste Latvija" sociālā tīkla "YouTube" kanālā. Uzrunu diskusijas sākumā teiks Valsts prezidenta dzīvesbiedre Andra Levite.

Sarunā piedalīsies žurnāliste un Pasaules Dabas Fonda vēstniece Kristīne Garklāva, Brizga, vides eksperte Līga Pakalna, ilgtspējīgas attīstības vadītājs iepakojuma ražošanas uzņēmumā Jānis Guduševs, projekta "Plastics in the Spotlight" un "Zero Waste Latvija" pārstāve Mairita Lūse. Diskusiju vadīs "Ekodizaina kompetences centra" valdes priekšsēdētāja, vides inženierzinātņu doktore un ķīmiķe Jana Simanovska.

ES māja skaidroja, ka "Plastics in the Spotlight" ir pētnieciskais projekts veselības jomā, kurā tika pārbaudīti cilvēku urīna paraugi, meklējot tajos ftalātu un fenolu daļiņas, kuru izcelsme meklējama plastmasas iepakojumā. Projekta mērķis ir aicināt ES rīkoties, piemērojot ierobežojumus bīstamām ķīmiskajām vielām plastmasas iepakojumos. Galvenie projekta partneri ir "Rezero" no Spānijas, "Ekologi Brez Meja" no Slovēnijas, "Za Zemiata" no Bulgārijas, "Zero" no Portugāles, "Zero Waste Europe" un "Zero Waste Latvija".

ES mērķis līdz 2050.gadam kļūt par pasaulē pirmo klimatneitrālo kontinentu ir mūslaiku lielākais izaicinājums un arī izdevība. Lai šo mērķi sasniegtu, EK ir nākusi klajā ar Eiropas zaļo kursu - vērienīgu pasākumu kopumu, kura nolūks ir dot ES iedzīvotājiem un uzņēmumiem iespēju gūt labumu no pārejas uz ilgtspējīgu zaļo ekonomiku.

Savukārt, nodrošinot Eiropas Zaļā kursa ieviešanu, 2020.gada 11.martā EK pieņēma jaunu aprites ekonomikas rīcības plānu. Tajā paredzēti pasākumi visā ražojumu aprites cikla laikā, un tā mērķis ir pielāgot ekonomiku zaļajai nākotnei un stiprināt konkurētspēju, vienlaikus aizsargājot vidi un nodrošinot patērētājiem jaunas tiesības.

Plānā paredzēta arī jaunas ES tekstilizstrādājumu stratēģijas izstrāde, lai stiprinātu konkurētspēju un inovāciju šajā nozarē un attīstītu ES tirgu tekstilizstrādājumu atkārtotai izmantošanai.