LETA19 янв.

ANO Cilvēktiesību birojs aicina nekavējoties atbrīvot Navaļniju

ANO Cilvēktiesību birojs pirmdien aicinājis nekavējoties atbrīvot opozīcijas politiķi Alekseju Navaļniju, kurš svētdien tika aizturēts pēc atgriešanās Krievijā no Vācijas.

ANO augstās cilvēktiesību komisāres Mičelas Bačeletas birojs arī atkārtoti aicināja objektīvi izmeklēt Navaļnija saindēšanu ar ķīmisko ieroci "Novičok".

"Mūs dziļi satrauc Navaļnija aizturēšana, un mēs aicinām nekavējoties atbrīvot viņu un ievērot viņa tiesības uz taisnīgu lietas izskatīšanu saskaņā ar likuma varu. Mēs atkārtoti aicinām veikt rūpīgu un objektīvu izmeklēšana par viņa saindēšanu," tviterī paziņoja Bačeletas birojs.

Bačeleta jau septembrī aicināja Krieviju veikt rūpīgu, caurskatāmu, neatkarīgu un objektīvu izmeklēšanu par Navaļnija saindēšanu ar ķīmisko ieroci "Novičok" vai arī sadarboties ar šādu izmeklēšanu.

"Gadījumu skaits, kad pēdējo divu desmitgažu laikā pašā Krievijā vai ārzemēs notikušas tā brīža vai bijušo Krievijas pilsoņu saindēšanas vai cita veida tīšas slepkavības, ir nopietni satraucošs," norādīja Bačeleta.

"Tas, ka daudzos gadījumos vainīgie nav saukti pie atbildības un upuriem vai viņu ģimenēm nav nodrošināts taisnīgums, raisa dziļu nožēlu, un to ir grūti izskaidrot vai attaisnot," sacīja komisāre.

"Navaļnijs acīmredzami bija cilvēks, kam nepieciešama valsts aizsardzība, pat ja viņš valdībai bija kā politisks ērkšķis," viņa piebilda.

Navaļnijs tika aizturēts svētdien Maskavas Šeremetjevas lidostā nepilnu stundu pēc atgriešanās no Vācijas, kur vairāk nekā četrus mēnešus atlaba pēc saindēšanas ar kaujas vielu "Novičok".

Viņa aizturēšana izsaukusi plašu nosodījumu Rietumos.

Navaļnijam pērnā gada 20.augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, un ar saindēšanās simptomiem viņš nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā.

22.augustā Navaļnijs no Krievijas tika pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmās Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

2.septembrī Vācija paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder pie "Novičok" grupas. Šo slēdzienu apstiprinājušas arī Francijas un Zviedrijas laboratorijas, kā arī Ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija.

Kremlis noliedzis, ka būtu saistīts ar Navaļnija saindēšanu, un Krievijas izmeklētāji paziņojuši, ka nav pamata izmeklēšanas sākšanai.