LETA15 сент.

Amatu pamet ASV vēstnieks Ķīnā

Vašingtonas un Pekinas attiecībās saglabājoties spriedzei, amatu pametīs ASV vēstnieks Ķīnā Terijs Branstads, pirmdien pavēstīja ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo.

Izsakot pateicību Branstadam, Pompeo tviterī norādīja, ka vēstnieks "devis ieguldījumu ASV un Ķīnas attiecību līdzsvarošanā, lai tās būtu orientētas uz rezultātiem, vienlīdzīgas un godīgas".

Iemesls, kāpēc vēstnieks pamet amatu, nav skaidrs, bet Ķīnas Ārlietu ministrija norādīja, ka nav saņēmusi apliecinājumu par viņa aiziešanu no amata.

73 gadus vecais Branstads savulaik 20 gadus ieņēma Aiovas gubernatora amatu, bet vēstnieka pienākumus Ķīnā pilda no 2017.gada maija.

Vēstnieka amatu viņš ieņēmis laikā, kad Vašingtonas un Pekinas attiecības saasinājušās saistībā ar tirdzniecību, reģionālajām teritoriālajām pretenzijām, koronavīrusa pandēmiju un nemieriem Honkongā.

Pekina jūnijā izsauca Branstadu pēc tam, kad ASV prezidents Donalds Tramps bija parakstījis likumu, kas pavēra ceļu sankciju noteikšanai Honkongas krīzes dēļ. Ķīnas Ārlietu ministrija šo soli raksturoja kā "klaju iejaukšanos Ķīnas iekšējās lietās".

Pērn vizītes laikā Tibetā - reģionā, kur centrālā valdība izvērsusi plašas represijas - Branstads aicināja Pekinu sākt ar Tibetas trimdas līderi Dalailamu "saturīgu dialogu".

Branstads bija pirmo Trampa atbalstītāju vidū 2016.gada vēlēšanu kampaņā, un vēstnieka amatā viņš tika iecelts drīz pēc vēlēšanām.

Atbilstoši mediju ziņām viņam bijušas ilgas attiecības ar Ķīnas prezidentu Sji Dziņpinu, kuru viņš pirmo reizi saticis vēl 1980.gados.