LETA22 апр.

Afganistānas miera konference pārcelta uz laiku pēc ramadāna

Afganistānas miera konference, kuru bija plānots sākt šajā nedēļas nogalē Stambulā, tiks pārcelta uz laiku pēc musulmaņu gavēņa mēneša ramadāna, šonedēļ paziņoja Turcijas ārlietu ministrs Mevlits Čavušoglu.

Šo augsta līmeņa konferenci rīko Turcija, Katara un ANO. Līdz šim bija paredzēts, ka tā notiktu no 24.aprīļa līdz 4.maijam.

Čavušoglu intervijā raidsabiedrībai "HaberTurk" sacīja, ka trūkst skaidrības par dalību šajā konferencē, bet nepieminēja Afganistānas islāmistu kustību "Taleban".

Viņš piebilda, ka lēmums par tās atlikšanu pieņemts pēc konsultēšanās ar Kataru un ANO.

Konferences mērķis ir dot jaunu impulsu miera sarunām starp afgāņiem un savest kopā bruņotā konflikta puses, lai panāktu ilgstošu politisku risinājumu.

Čavušoglu sacīja, ka šis pasākums notiks pēc ramadāna beigām, kuras būs maija vidū.

"Taleban" 13.aprīlī paziņoja, ka nepiedalīsies Turcijā paredzētajā konferencē par Afganistānas nākotni, kamēr no Afganistānas nav izvesti visi ārvalstu bruņotie spēki.

"Kamēr no mūsu dzimtenes nav pilnīgi izvesti visi ārvalstu spēki, mēs nepiedalīsimies nevienā konferencē, kurā tiks pieņemti lēmumi par Afganistānu," tviterī paziņoja talibu Kataras biroja preses sekretārs Mohammads Naīms.

Dažas stundas pirms šī talibu paziņojuma kļuva zināms, ka ASV prezidents Džo Baidens nolēmis paturēt amerikāņu karavīrus Afganistānā arī pēc 1.maija - termiņa, par kuru sarunās ar talibiem bija vienojusies iepriekšējā Baltā nama administrācija - un par mērķi izvirzījis karaspēka izvešanu līdz 11.septembrim - 2001.gada teroraktu 20.gadadienai.